Banany mogą zniknąć ze sklepów
pxhere.com
Autor Przemysław Terlecki - 14 Sierpnia 2019

Banany zagrożone. Popularny owoc może zniknąć ze sklepów

Banany, czyli jedne z najpopularniejszych owoców na świecie, mogą niebawem zniknąć ze sklepów. Wszystko przez problemy Kolumbii, największego na świecie eksportera tego żółtego przysmaku.

Banany są zagrożone wytrzebieniem w Kolumbii. To spory problem, ponieważ kraj ten jest największym na świecie eksporterem bananów. Problem wynika z wykrycia obecności grzyba Fusarium, który dotarł do kolumbijskich plantacji. Jak podaje Fakt, jeśli Kolumbijczycy szybko nie podejmą walki z grzybem, plantacje zostaną przetrzebione, a w skrajnym wypadku banany mogą nawet całkowicie zniknąć z kraju.

Pierwszy raz grzyb odkryty został na Tajwanie ponad 20 lat temu, bo w latach 90. XX wieku, jak podaje portal Money.pl. Początkowo ten rozprzestrzeniał się po Azji i Bliskim Wschodzie. Niestety, dotarł w końcu do krajów Ameryki Południowej, które są prawdziwym spichlerzem, jeśli idzie o banany. Problem ten przeraża przede wszystkim lokalne społeczności. W wielu miejscach Ameryki Południowej i Łacińskiej banany są podstawą żywienia.

500 plus razy dwa, a nawet trzy. Są sposoby, by powiększyć świadczenie500 plus razy dwa, a nawet trzy. Są sposoby, by powiększyć świadczenieCzytaj dalej

Banany zagrożone przez atak grzyba

Problem dotyczy jednak nie tylko Kolumbii. Money.pl przypomina, że kraj ten graniczy z Ekwadorem, Gwatemalą i Kostaryką. Razem z Kolumbijczykami to już 4 z 5 największych eksporterów bananów na świecie. Jeśli Fusarium zaatakuje wszystkie plantacje dojdzie najpierw do mocnej podwyżki ich cen, a później owoce te znikną z rynku. Będzie to znak, że grzyb wytrzebił uprawy tego owocu, a żółty przysmak ograniczony zostanie jedynie do małych plantacji na własnych poletkach.

To jednak nie pierwszy raz, kiedy grzyby atakują bananowce. W XX wieku mieliśmy kryzys bananowy, który spowodwała tzw. choroba panamska. Wówczas to również grzyb przetrzebił całkowicie plantacje bananów Gros Michel. Te były najpopularniejszą odmianą (a w zasadzie kultywarem) banana na świecie od 1870 roku. W roku 1965 uprawy tego banana zniknęły całkowicie, ograniczając się do produkcji na własny użytek.

Banany Gros Michel zastąpiła wówczas odmiana Cavendish, którą znamy i spożywamy obecnie. Jest to jednak odmiana gorsza jakościowo, choć teoretycznie miała być odporniejsza na choroby. Niestety, jak wskazuje rzeczywistość, nie na wszystkie. Do zarażenia całej plantacji wystarczy grudka ziemi z grzybnią Fusarium. Jeśli obecność takowego się wykryje, wypalana jest cała plantacja, niezależnie od areału, który zajmuje.

Fantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosnąFantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosnąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News