Bałtyk
Pixabay/zahara
Autor Paulina Musianek - 14 Sierpnia 2019

Eksperci alarmują: Wybrzeże Bałtyku niszczeje przez turystykę

Bałtyk i jego wybrzeża w zagrożeniu. Według ustaleń Najwyższej izby Kontroli, dewastacja klifów i wydm będzie się pogłębiać. Wszystko przez turystykę.

Bałtyk. NIK alarmuje, że nieodwracalnie niszczymy przyrodę

Bałtyk i jego nadmorskie plaże i pasy brzegowe mogą zostać zdewastowane, jak ustalili kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli.

Inwestycje tuż przy plażach, na krawędziach klifów i na wałach wydm, zdarzało się nawet, że bez badań geotechnicznych. Dyrektorzy skontrolowanych urzędów morskich pozytywnie opiniowali zgody na budowę w takich wypadkach, nie troszcząc się o ochronę wybrzeża. Była to konsekwencja nieprawidłowego wyznaczania przez urzędy granic pasa technicznego - wynika z ich ustaleń.

Zdaniem kontrolerów NIK, była to konsekwencja nieprawidłowego wyznaczania przez urzędy granic pasa technicznego. Kontrolerzy wskazali także na przypadki łamania przepisów przy wydawaniu zezwoleń na palenie ognisk na brzegu morza oraz wręczanie pouczeń zamiast mandatów turystom dewastującym wydmy.

Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościStarsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościCzytaj dalej

Nielegalne ogniska i dewastacja wydm

Kontrolerzy wskazali również na przypadki łamania przepisów przy wydawaniu zezwoleń na palenie ognisk na brzegu morza oraz wręczanie pouczeń zamiast mandatów turystom dewastującym wydmy.

Według NIK, powodem takiego stanu rzeczy był nieskuteczny nadzór nad urzędami morskimi. Dlatego Izba wskazuje na konieczność doprecyzowania zasad współpracy administracji morskiej z organami samorządu, a także ujednolicenia i egzekwowania przepisów porządkowych na polskim wybrzeżu.

Wszystko dla turystów. Inwestycje szkodliwe dla przyrody

Kontrolerzy zauważyli też, że gminy w ułatwianiu turystom pobytu nad morzem (np. przez tworzenie rozległych zejść na plażę, budowanie tarasów widokowych, utwardzonych ścieżki rowerowe na koronie wydmy czy klifu) nie uwzględniają ochrony nadmorskiej przyrody, przez co nieuchronnie prowadzi do jej dewastacji.

Bez doprecyzowania zasad współpracy administracji morskiej z organami samorządu, a także ujednolicenia i egzekwowania przepisów porządkowych na polskim wybrzeżu, dewastacja klifów i wydm będzie się pogłębiać - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News