Najbrudniejsze miasta w Polsce - gdzie jest najwięcej bakterii?
Jan Bielecki/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Stycznia 2021

Groźne bakterie w publicznych miejscach. Znamy już najbrudniejsze miasta Polski

W którym mieście w Polsce najwięcej jest groźnych bakterii, które mogą wywołać sepsę i wiele groźnych chorób? Eksperci przygotowali raport, który wielu może zaskoczyć, ponieważ miasta zajmujące najwyższe miejsca w rankingu uchodzą w powszechnej opinii za czyste.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które miasta w Polsce są najczystsze
  • Gdzie jest najwięcej bakterii
  • Na co powinniśmy uważać

Niebezpieczne bakterie w polskich miastach

Naukowcy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek oraz PSG Polska przygotowali ranking polskich miast dotyczących czystości. Do badania zebrano próbki z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy, Białegostoku, Gdańska, Wrocławia, Lublina, Poznania i Katowic.

Eksperci przebadali miejsca, w których najłatwiej znaleźć groźne bakterie i mikroby: bankomaty, uchwyty w komunikacji miejskiej, wózki w supermarketach, klamki w centrach handlowych oraz poręcze na dworcach kolejowych, a następnie zsumowali liczby znalezionych drobnoustrojów na tych powierzchniach. Według badaczy wyniki eksperymentu wskazują, że wiele miejsc stanowi realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Najwięcej bakterii w Poznaniu

Okazuje się, że najwięcej bakterii badacze wykryli w stolicy Wielkopolski - 14 620 bakterii. Kolejne na niezbyt zaszczytnym podium znalazły się: Katowice (9560) i Gdańsk (8294). Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że w zestawieniu najlepiej wypadły: Łódź z sumarycznym wynikiem 1470 znalezionych bakterii, Bydgoszcz (2340) i Kraków (2440 bakterii).

Ranking najbrudniejszych miast

Eksperci przygotowali także rankingi dotyczące najbardziej newralgicznych miejsc. Jednym z nich są bankomaty, które zajęły trzecią lokatę pod względem czystości wśród miejsc w przestrzeni publicznej ze średnim wynikiem bakterii - 1128.

- Bankomaty należą do jednych z tych obiektów w przestrzeni miejskiej, z których korzysta bardzo wiele osób, a co z tym związane, stanowią skupisko drobnoustrojów, które dodatkowo mogą się przenosić - tłumaczą eksperci.

Jak się okazuje, z najczystszych bankomatów korzystają mieszkańcy Gdańska, gdzie na automatach wykryto zaledwie 44 bakterie. O wiele gorzej wypadła Warszawa, gdzie na bankomacie wykryto aż 3 tys. bakterii. Niewiele lepiej wypadł Poznań (2500 bakterii) i Katowice (2000 bakterii)

- Na niektórych spośród przebadanych bankomatów znaleziono pleśń oraz grzyby, które jak wiadomo, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - alarmują eksperci.

Ranking najbrudniejszych miast

Ranking najbrudniejszych miast

Dodatkowe badania wykazały, że na zebranych próbkach znalazły się m.in. takie drobnoustroje jak: paciorkowiec kałowy, który może wywołać zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej, a także Acinetobacter lwoffii. Ten drugi to rodzaj względnie chorobotwórczej bakterii, która może wywołać zakażenia szpitalne, takie jak: zapalenie płuc, skóry, układu moczowego, czy ośrodkowego układu nerwowego.

Bakterie w galeriach handlowych

Średnia liczba bakterii znalezionych w galeriach handlowych wyniosła 452. To najlepszy wynik spośród innych badanych powierzchni. Najprawdopodobniej wynika to ze skrupulatnego stosowania się do zaleceń sanitarnych i regularnej dezynfekcji.

W zestawieniu galerii handlowych najczystszy znów okazał się Gdańsk, gdzie ilość bakterii wyniosła zaledwie 30. Na kolejnych miejscach znalazły się Bydgoszcz i Łódź z wynikami kolejno: 40 i 60.

W tym rankingu najbrudniejsze okazały się galerie handlowe w Katowicach (1000), Lublinie (1000) i Krakowie (800).

Ranking najbrudniejszych miast

Ranking najbrudniejszych miast

Sklepy spożywcze

Ranking czystości sklepów spożywczych może wielu zdziwić, ponieważ okazuje się, że jest on odwrotnością dotychczasowych zestawień. Najmniej bakterii na wózkach sklepowych znaleziono w Poznaniu (20), Katowicach (60) i Łodzi (180). Z najbrudniejszych wózków korzystają mieszkańcy Gdańska (2500), Białegostoku (1000) i Bydgoszczy (660).

Ranking najbrudniejszych miast

Ranking najbrudniejszych miast

- Średnia liczba bakterii znaleziona na przebadanych wózkach sklepowych wynosi 608, co w rankingu najbrudniejszych powierzchni daje 3 pozycję – gorszy wynik mają tylko dworce kolejowe oraz komunikacja miejska. Z pewnością jest to przestrzeń do pracy, jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę to, że w wózkach sklepowych przewożone są również artykuły spożywcze - tłumaczą eksperci.

Na jednej z próbek badacze wykryli bakterie Pseudomonas syringae. Według fitopatologów bakteria ta zajmuje pierwsze miejsce na liście najgroźniejszych bakteryjnych patogenów roślin. Naukowcy uczulają, że “w Polsce i w wielu krajach świata ma status organizmu kwarantannowego”.

Komunikacja miejska najczystsza w Łodzi

Według raportu najczystszą komunikacją miejską może cieszyć się Łódź, gdzie odnaleziono zaledwie 30 bakterii. Najniebezpieczniej jest podróżować komunikacją miejską w Poznaniu (5000 bakterii), Katowicach i Wrocławiu (oba po 2500 mikrobów).

Ranking najbrudniejszych miast

Ranking najbrudniejszych miast

Dworce PKP

Kolejnym miejscem w zestawieniu stały się dworce PKP. Tutaj ponownie najbrudniej jest w Poznaniu (6500 bakterii), co jest ogromnym wynikiem, zważywszy chociażby na to, że na najczystszym dworcu w Białymstoku wykryto zaledwie 16 bakterii.

- W ogólnym rachunku średniej liczby bakterii na wybranych do badań miejscach i powierzchniach dworce PKP wypadły najgorzej w rankingu. Może mieć to związek z dużą liczbą osób, które codziennie przemierzają dworce, jak również z niedostateczną ich dezynfekcją. Jest to z pewnością przestrzeń do pracy dla władz miast, ponieważ zaniedbania w tej strefie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i wszystkich pasażerów - czytamy w raporcie.

Ranking najbrudniejszych miast

Ranking najbrudniejszych miast

Źródło wszystkich grafik w artykule: PSG Polska / Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News