Badanie naukowe gier video
Unsplash.com Alexey Savchenko
Autor Konrad Karpiuk - 25 Listopada 2020

Ile polskości jest w polskich grach video? Polscy naukowcy zrobią badania za 670 tys. zł

Badania naukowe dotyczące gier video zdobywają coraz większą popularność wśród badaczy. Tym razem polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) sprawdzą ile jest "polskości" w grze "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Na realizacje badań przeznaczono 670 tys. zł.

Badania naukowe na temat polskości gier

Godne finansowania badania naukowe wyłoniono w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Badacze UJ pod kierownictwem dr hab. Tomasza Zbigniewa Majkowskiego wpadli na pomysł zbadania gier video polskiej produkcji. Chcą sprawdzić na ile można nazwać "Wiedźmina" i "This War of Mine" polskimi produkcjami.

Obie gry są uznawane za jedne z największych sukcesów polskich programistów. Zresztą gra "This War of Mine" dotycząca losów cywilów w trakcie konfliktu zbrojnego, została włączona do kanonu lektur szkolnych. Trzecia część "Wiedźmina" była natomiast międzynarodowym hitem, a sama postać Geralta dawno wykroczyła poza polską popkulturę.

PKO BP przekazał fatalne wiadomości. W sklepach niedługo się nie wypłacimyPKO BP przekazał fatalne wiadomości. W sklepach niedługo się nie wypłacimyCzytaj dalej

NCN doceniło pomysł, bo przeznaczyło naukowcom 670 tys. zł na realizację badań naukowych. Badacze twierdzą, że polskie gry są uważane za "dobro narodowe", a ich znaczenie podkreślają często politycy i media. Dlatego też naukowców z UJ zainteresowało, co sprawia, że można nazwać grę "polską".

W erze globalizacji niewiele rzeczy jest produkowanych bez udziału podwykonawców z innych krajów. W przypadku gier za ich stworzenie często odpowiadają międzynarodowe zespoły. Ponadto twórcy gier często współpracują z zagranicznymi firmami, np. kupując od nich silnik graficzny, czy korzystając z zagranicznych studiów.

Wyjdziesz tylko do kiosku i się mocno zdziwisz. Wycieczka do sklepu już nie będzie potrzebnaWyjdziesz tylko do kiosku i się mocno zdziwisz. Wycieczka do sklepu już nie będzie potrzebnaCzytaj dalej

W badaniu naukowym UJ nie umyka także kwestia wydawania gier na dane platformy. Z racji na globalizację rynku gier, gry muszą być dostosowane do potrzeb konsumentów w danym kraju. Czasami gry nie dysponują więcej niż kilkoma wersjami językowymi, w przeciwieństwie np. do filmów. Zdarzają się także modyfikacje kodu stworzone pod dany rynek.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Na ile hitowe gry są "nasze"?

W wypadkach produktów dostosowanych do globalnego rynku ginie gdzieś pojęcie narodowego produktu. Ratunek metodologiczny teoretycznie mogłaby stanowić estetyka gry. Wszak z "Wiedźminem" było wiele kontrowersji na zachodzie, gdy zauważono, że w grze nie ma przedstawicieli mniejszości etnicznych. Tłumaczono to tym, że gra jest osadzona w świecie słowiańskim (choć de facto Sapkowski wiele korzystał z motywów anglosaskich), który raczej był jednorodny rasowo. Pytanie jednak, czy to wystarczający argument, aby uznać grę za polską?

Masz już tylko kilka dni na złożenie wniosku. Potem ZUS zainkasuje od Ciebie mnóstwo pieniędzyMasz już tylko kilka dni na złożenie wniosku. Potem ZUS zainkasuje od Ciebie mnóstwo pieniędzyCzytaj dalej

Naukowcy UJ zauważają, że o ile w przypadku "Wiedźmina" można tego wybronić, to trudniej jest z grą "This War of Mine", w której estetyce daleko od polskich realiów. Znalazło się za to dużo inspiracji wojną w "Bośni i Hercegowinie" oraz konfliktami na Bałkanach, które były wyjątkowo okrutne dla ludności cywilnej.

To jednak nie wszystko, co planują sprawdzić pomysłodawcy badania naukowego. Jak informuje portal Bezprawnik.pl, naukowcy z UJ chcieliby przeanalizować kulturę grania w Polsce na szerszym tle kulturowym, np. badając elementy gier nawiązujące do kultury narodowej, czy też sprawdzić co o tym sądzą sami gracze, zarówno Polscy jak i zagraniczni.

Dokładnie 1 grudnia dojdzie do przełomowej zmiany w polskim prawie. Za złamanie jednego przepisu kara 45 tys. złDokładnie 1 grudnia dojdzie do przełomowej zmiany w polskim prawie. Za złamanie jednego przepisu kara 45 tys. złCzytaj dalej

Badaczy interesuje również specyfika, która pozwoli na określenie gry jako "polską". Ponadto to badanie naukowe może się okazać wyjątkowo ważne dla dosyć młodej dyscypliny, jaką jest groznastwo. Naukowcy chcieliby wypracować metodę badawczą, do analizy narodowych kultur grania.

Choć gry swego czasu były traktowane przez media jako dzieło kultury "gorszej kategorii", różnice zaczęły się zacierać i obecnie traktuje się je często na równi z książką, czy filmem, czyli jako element kultury narodowej. Świadczy o tym wcześniej wspomniane włączenie "This War of Mine" do kanonu lektur szkolnych. Można się spodziewać, że badanie odbije się jeszcze szerokim echem wśród kulturoznawców.

W swojej szufladzie możesz mieć prawdziwy skarb. Moneta z PRL warta nawet 20 tys. złW swojej szufladzie możesz mieć prawdziwy skarb. Moneta z PRL warta nawet 20 tys. złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodziankaSeniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodziankaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News