azbest
Wikipedia/Karol Pilch (Karol91)
Autor Komunikaty prasowe - 18 Grudnia 2019

Wciąż jest w tysiącach polskich miejscowości, gdzie truje ludzi. Jest nawet groźniejszy od smogu

Azbest może powodować takie schorzenia jak pylica azbestowa czy choroba opłucna, a nawet nowotwory. “Co czwarta osoba zatrudniona kiedyś w zakładach wytwarzających ten materiał cierpi na chorobę zawodową” - informuje “DGP”.

Azbest szkodliwy dla zdrowia

Azbest jest szkodliwy dla zdrowia, co wiadomo nie od dziś. “Stan zdrowia pracujących kiedyś w tych miejscach monitorowany jest od 2000 r. Badania realizowane są przez 13 ośrodków medycyny pracy i wynikają z ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest z 1997 r.” - informuje “DGP”.

Z informacji, które DGP uzyskała od Ministerstwa Zdrowia wynika, że na przestrzeni lat 2000-2017 zostało przebadanych 8049 pracowników. Wśród tej grupy u 2130 osób (najwięcej w woj. mazowieckim – 523 osoby) stwierdzono choroby. “Najczęściej diagnozowano pylicę azbestową – 1520 przypadków (18,9 proc. badanych), choroby opłucnej – 342 (4,2 proc.) oraz nowotwory – 131 przypadków (1,6 proc.)” - podaje “DGP”.

Biedronka po Świętach zaszaleje z bajeczną promocją. Nic tylko kupowaćBiedronka po Świętach zaszaleje z bajeczną promocją. Nic tylko kupowaćCzytaj dalej

Program profilaktyki leczniczej

Pracownicy 28 byłych zakładów przetwórstwa azbestu są objęci programem profilaktyki leczniczej. Z racji tego mają oni prawa do korzystania z bezpłatnych, okresowych badań lekarskich i bezpłatnych leków na choroby związane z pracą przy azbeście. Raz w roku mogą też wyjechać do uzdrowiska.

NFZ przeznacza na ten program 800 tys. zł

“System opieki zdrowotnej jeszcze przez długi czas będzie stykał się z problemem tego rodzaju schorzeń. Choroba nie ujawnia się od razu, rozwija się nawet 30–40 lat. Azbest ma bardzo stabilne włókienka, które przenikają do pęcherzyków płucnych. One się nie rozkładają. W płucach otorbiają się, a z torbieli biorą się nowotwory i inne dolegliwości. Stąd tak długi i często utajony rozwój choroby" - powiedział prof. Włodzimierz Urbaniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmujący się tematyką azbestu od wielu lat.

Zakaz stosowania wyrobów, które zawierają azbest

W 1997 r. w naszym kraju został wprowadzony zakaz stosowania wyrobów, które zawierają azbest. Według szacunków, w budynkach z wielkiej płyty żyje w Polsce ok. 12 mln osób. Zdaniem profesora nie ma powodu, by obawiały się one o szkodliwość azbestu, który został użyty do budowy.

“Mieszkańcy bloków i domów raczej nie są narażeni na szkodliwość azbestu. Polska ma jedne z najostrzejszych przepisów w Europie. Wszędzie tam, gdzie jest azbest, właściciel budynku musi to zgłosić. Wówczas dom jest pod specjalnym nadzorem. Co roku trzeba wypełniać ankietę, w której szacuje się zagrożenie pyleniem. Jeżeli dach jest obrośnięty mchem, to z reguły nie jest on niebezpieczny. Niebezpieczeństwo jest wówczas, kiedy płyta jest otarta albo pęknięta tam, gdzie jest zagrożenie pylenia. Wskutek wprowadzanych przepisów większość budynków posiada płyty azbestowe, które już są czymś osłonięte” – mówi profesor, cytowany przez “DGP”.

Od 1 stycznia zmiana w opłatach na autostradach. Jest jeden sposób, żeby płacić znacznie mniejOd 1 stycznia zmiana w opłatach na autostradach. Jest jeden sposób, żeby płacić znacznie mniejCzytaj dalej

Problemy związane z azbestem

Oczy świata zostały zwrócone na problemy związane z azbestem w latach 70. zeszłego wieku.

“W latach 40. amerykański przemysł dostarczał statki wykorzystywane w morskich konwojach m.in. do dostarczania broni do Murmańska. Wiele jednostek było zatapianych, Amerykanie wodowali więc średnio jeden statek typu Liberty dziennie. Do ich budowy zużywano bardzo dużo azbestu, a ten był także używany na statkach do zabezpieczenia przed pożarem. Trzydzieści lat później grupa stoczniowców, która pracowała przy budowie statków, zaczęła masowo umierać i chorować. U wszystkich objawy były te same. Wtedy świat przekonał się o szkodliwości azbestu” – podsumował profesor Urbaniak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News