Awizo może nas sporo kosztować
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 09.10.2018. n/z Listonosz roznaszacy listy.
Autor Komunikaty prasowe - 25 Stycznia 2020

Listonosz porzuci przesyłkę, karę zapłacisz ty. A grozi nawet sąd

Awizo to informacja dla adresata, że listonosz mimo podjętej próby nie zastał go w domu. Czy aby na pewno? Jak podaje Wirtualna Polska, coraz częściej awizo to droga na skróty. Listonosze nie dbają o ochronę naszych danych osobowych oraz o pozostawienie awizo we właściwym dla odbiorcy miejscu. Na źle umieszczone awizo lub sporządzone w sposób nieczytelny skarżą się czytelnicy portalu.

Awizo zostawione samo sobie

Awizo zwykle czeka na tych, którzy nie odebrali swojej przesyłki na czas. Tak w zasadzie być powinno, ale okazuje się, że coraz częściej to wytrych do tego, by przesyłki nie dostarczać do drzwi, a jedynie w skrzynce zostawić wieść, że takowa jest do odebrania na poczcie. Pół biedy, gdy awizo jest odpowiednio dostarczone. Ostatnimi czasy jednak i to się nagminnie nieudaje. Awizo pozostawiane jest w najróżniejszych miejsach, a największe problemy listonosze zdają się mieć w blokach i apartamentowcach.

Konkubinat lepszy niż małżeństwo? Jeśli chodzi o pieniądze to tak, można płacić niższe składkiKonkubinat lepszy niż małżeństwo? Jeśli chodzi o pieniądze to tak, można płacić niższe składkiCzytaj dalej

Przez nieodebranie listu nadanego przez sąd możemy nie dowiedzieć się o terminie przesłuchania lub o zwrocie naszego pozwu. Nie dowiemy się też, kiedy upłynął termin na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, apelacji czy odpowiedzi na pozew. Dlatego kluczową rolę w tym wypadku pełnią listonosze, którzy w wypadku niezastania nas pod adresem powinni pozostawić awizo.

Awizo, które powinno być odpowiednio dostarczone. Jak się jednak okazuje, coraz częściej awizo ląduje w najróżniejszych miejsach, gdzie odebrać może je każda osoba, która w świetle prawa jest do tego nieuprawniona.

"Awizo powinno czekać na odbiorcę w skrzynce i powinno wskazywać, gdzie oraz kiedy pismo pozostawiono, oraz zawierać informację, kiedy należy je odebrać" - pisze portal WP. Sytuacja, z którą miał się spotkać jeden z czytelników dotyczyła sytuacji, kiedy to listonosz pozostawił awizo zahaczając je rogiem w szczelinie domofonu. Silniejszy podmuch wiatru mógł to awizo strącić, a odbiorca mógłby nie dowiedzieć się, że oczekuje na niego list. Były też tam widoczne dane osobowe odbiorcy, które prawnie są chronione przed ujawnieniem osobom do tego nieuprawnionym.

Wszelkie nieopłacone mandaty, kary i niedopłaty, o których zostaliśmy listownie poinformowani, a których nie opłaciliśmy ze względu na błędnie dostarczoną przesyłkę mogą nas kosztować dodatkowe pieniądze z tytułu kary za zwłokę czy po prostu nieopłacenie ich w terminie. Jeszcze gorsze sytuacje dotyczą niestawienia się na rozprawie, na którą listownie nas wezwano. Wówczas grozić może nam nawet sprawa przed sądem.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Naganne zachowanie

Do tej sytuacji odniosła się "Poczta Polska". - Ochrona danych osobowych jest dla nas bardzo ważna, jeżeli awizo zostało pozostawione przez listonosza w pokazany na zdjęciu sposób, jest to absolutnie naganne - poinformował operator usług pocztowych. I dodaje: - Klientów prosimy o zgłaszanie wszelkich zastrzeżeń do obsługi naszych pracowników w placówce pocztowej lub na naszej stronie internetowej. Dzięki konkretnym zgłoszeniom będziemy mogli wyjaśniać takie sprawy na bieżąco — wyjaśnia Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Portal domniemuje, że ze względu na trudną sytuację na rynku pracy, Poczta Polska może borykać się z brakami kadrowymi, w przypadku listonoszy. To może niejako utrudniać egzekwowanie odpowiedniej jakości u jej pracowników. Poczta Polska regularnie poszukuje kandydatów na listonoszy, pracowników sortowni, odpowiedzialnych za segregowanie i rozdzielanie paczek i listów, a także kierowców pojazdów do 3,5 t oraz pojazdów pow. 3,5 t — zwracają uwagę autorzy artykułu.

Obecnie liczba zatrudnionych pracowników u państwowego operatora usług pocztowych wynosi 80 tys. pracowników, a liczba placówek pocztowych sięga 7,5 tys. lokali w całej Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Studenci z Rzeszowa już wylądowali. Reakcja służb rozwścieczyła wiele osób
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus zniknie
Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News