Listonosze nie wypełniają dokładnie awizo. W efekcie nie da się tego rozczytać
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Października 2019

Listonosz porzuci przesyłkę, ty zapłacisz. A nawet grozi ci sąd

Osoby, które nie odbiorą awizo, mogą spotkać przykre konsekwencje. Niestety, listonosze nie są zbyt pomocni - często dochodzi do sytuacji, gdy zawiadomienie nie zostaje doręczone, bądź ląduje nie tam gdzie trzeba. Efekty mogą być bardzo przykre.

Awizo szyfrowane przez listonoszy

W ostatnim czasie portal wp.pl informował o niezbyt profesjonalnych praktykach listonoszy - chodzi o “szyfrowanie” awizo. Pocztowcy zostawiają zawiadomienia wypełnione nieczytelnie, nie da się ich odczytać. Dodatkowym problemem wydaje się też fakt, że listonosze często nie dzwonią do mieszkańców, aby wydać przesyłkę, tylko od razu zostawiają awizo. Niestety, w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Dziś portal wp.pl opublikował zdjęcia czytelników, na którym widać jak pocztowcy zostawiają zawiadomienie - zawieszone na domofonie, przed klatką. Nie wystawia to laurki ich pracy. Błędnie dostarczone awizo bądź przejęcie go przez osobę nieupoważnioną może wywołać różne konsekwencje. Strata przesyłki to jedno, ale gdy nie otrzymamy rachunku bądź powiadomienia o zadłużeniu - może to skutkować wyłączeniem różnych usług bądź dostawy tak podstawowych rzeczy jak prądu.

Biedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyBiedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyCzytaj dalej

Awizo powinno być dokładnie wypełniane

Konsekwencją nieodebrania awizo mogą być problemy przy rozprawach sądowych. Najbardziej popularnym sposobem korespondencji sądów i komorników z obywatelami jest dostarczanie pism sądowych przez pocztę. Odbiór listu po upłynięciu terminu lub nieodebranie go w ogóle może wywołać poważne skutki prawne.

W sytuacji, gdy nie odbierzemy awizo, może dojść do zwrócenia naszego pozwu, wobec którego nie wypełniono braków formalnych. Ale też może uprawomocnić się wyrok w sprawie, w której strona złożyć odwołanie. Upłynięcie terminu na złożenie odmowy lub niewiedza na temat kolejnego terminu rozprawy - to wszystko może się przydarzyć w wyniku nieodebrania zawiadomienia lub jego błędnego wypełnienia i dostarczenia.

Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposóbCarrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposóbCzytaj dalej

Awizo powinno być zawsze w skrzynce

Kodeks Postępowania Cywilnego reguluje tryb dokonywania doręczeń w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie, awizo powinno zostać dostarczone do skrzynki i powinno jasno wskazywać, gdzie i kiedy zawiadomienie pozostawiono, a także powinno informować, kiedy należy je odebrać. Niestety, nie zawsze tak jest, a instytucja Poczty pozostawia wiele do życzenia.

Poczta Polska już reagowała na publikacje portalu wp.pl na temat niedokładnie wypełnianych zawiadomień i informowała, że pouczyła i zobowiązała pracowników do większej staranności w wypełnianiu awizo. Instytucja nie zareagowała natomiast na informacje o tym, że listonosze nie wrzucają awizo do skrzynek pocztowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News