Awaria prądu elektrycznego
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 13 Sierpnia 2019

Awaria zasilania częsta jak deszcz. Musimy się przygotować

Awaria zasilania elektrycznego, która obecnie potrafi wywołać niemałe zamieszanie i złość wśród obywateli, ma stać się normą w przyszłości. Konieczne znów jest robienie zapasów ze świeczek, ale także z jedzenia i wody.

Awaria zasilania elektrycznego obecnie nie jest tak częstym zjawiskiem, jak miało to miejsce w przeszłości. Usprawnienie działania trakcji, zwiększenie przepustowości, zabezpieczenie sieci kolportażu energii elektrycznej doprowadziło do sytuacji, że jesteśmy do obecności prądu bardzo przyzwyczajeni. Niestety, tzw. blackouty, czyli nagłe braki w dostawie prądu mają zdarzać się coraz częściej.

Przykład tego, do jakiego chaosu potrafi doprowadzić taka awaria mieliśmy w ostatni piątek, kiedy to w Wielkiej Brytanii doszło do awarii elektrowni wiatrowej. Doprowadziło to do odcięcia od prądu setek tysięcy ludzi. Odbiło się to jednak nie tylko na firmach, zakładach, fabrykach i domach mieszkańców, ale także na komunikacji miejskiej. Pasażerowie metra utknęli na 6 godzin w wagonach. Niektórzy próbowali wypróźniać się w tym czasie przez okna.

Fantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosnąFantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosnąCzytaj dalej

Awaria prądu znów stanie się zmorą

Niestety, tego typu zjawiska mają zdarzać się coraz częściej. Jak przestrzega cytowany przez Money.pl profesor Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej, czasy, kiedy awarie w dostawach prądu elektrycznego były powszechne, wracają. Zdaniem eksperta należy uczyć ludzi, jak sobie z nimi radzić, by nie wywoływać paniki i minimalizować szkody, które może spowodować nie tyle brak prądu, co zachowanie zdezorientowanego tłumu.

Dostawy energii nie będą już czymś, co jest niezawodne, bo jest dobrem podstawowym. Trzeba przygotować się na coraz częstsze awarie. Wracają stare czasy, kiedy musieliśmy podróżować z własnymi napojami, kanapkami, a wyjazd samochodem bez chociażby jednego zapasowego kanistra z benzyną był uważany za co najmniej ryzykowny - mówi profesor Mielczarski.

Skąd jednak powrót czasów, w których tak powszechne były awarie w dostawach prądu elektrycznego. Jak mówi Mielczarski, wynika to z decyzji politycznych, które prowadzą do opierania się pod względem energetyki na źródłach odnawialnych, które nie zawsze są dyspozycyjne - wiatr nie zawsze wieje, rzeki nie zawsze płyną tak prędko, jak trzeba. To z kolei prosta droga do coraz częstszych braków w dostawach prądu.

Referendum strajkowe w Biedronce, klientów może niedługo czekać protest pracownikówReferendum strajkowe w Biedronce, klientów może niedługo czekać protest pracownikówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News