Autostrada z utrudnieniami
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Maria Glinka - 15 Listopada 2020

Prace techniczne na autostradzie, konieczna szczególna ostrożność. Pilny komunikat dla kierowców

Na kierowców podróżujących autostradą A4 czekają utrudnienia. Wszystko z uwagi na prace montażowe na płatnym odcinku trasy. W planach znalazło się m.in. czasowe zamknięcie bramek w kierunku Krakowa.

Autostrada A4 z ograniczeniami

Autostrada A4 to najdłuższa tego typu trasa w Polsce, która łączy zachodni kraniec kraju ze wschodnim. Od kilkunastu lat jest jedną z częściej wybieranych dróg przez podróżujących na Południu. W ten weekend czekają na nich spore utrudnienia.

TVN24 podaje, że największe problemy mogą mieć kierowcy przemieszczający się na odcinku autostrady między Krakowem a Katowicami. Na sobotę i niedzielę zaplanowano bowiem prace w okolicach poboru opłatach w Balicach z uwagi na montaż bramownicy.

Zarządcy autostrady oznajmili w oświadczeniu, że na nowo zamontowanych bramownicach mają pojawić się „oznakowania zamiennej treści”. Zgodnie z ich przekazem utrudnienia będą krótkotrwałe. Jednak zalecają przejazd autostradą w godzinach przejezdności – zwłaszcza, gdy podróżujący kieruje się na lotnisko pod Krakowem.

Kierowco, nie ciesz się przedwcześnie. Niedługo możesz się mocno zdziwić podjeżdżając na stację paliwKierowco, nie ciesz się przedwcześnie. Niedługo możesz się mocno zdziwić podjeżdżając na stację paliwCzytaj dalej

„Prosimy kierowców o planowanie podroży z uwzględnieniem zapowiadanego wstrzymania ruchu na bramkach w Balicach, a także o szczególną ostrożność przy dojeździe do placu poboru”, czytamy w komunikacie spółki Stalexport Autostrada Małopolska, zarządzającej odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Autostrada A4 – godziny weekendowych prac

Budowa stalowej konstrukcji na autostradzie A4 rozpoczęła się w sobotę 14 listopada o godzinie 21:00. Wtedy to z użytku wyłączono lewy pas dojazdowy do placu poboru opłat w Balicach i 7 pasów na placu poboru opłat w stronę Krakowa. Kierowcy mogli korzystać jedynie z dwóch pasów. Co więcej, podjęto decyzję o czasowym wyłączeniu z ruchu także dwóch wewnętrznych pasów na jezdni w kierunku Katowic.

Godzinę montażu bramownicy wyznaczono na 2:40 z soboty na niedzielę 15 listopada. W tym czasie ruch placu poboru opłat w Balicach w stronę Krakowa został całkowicie wstrzymany na ok. 30 min.

Wiadomo już, na co pójdą setki milionów złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. M.in. na Bayer Full i cyrkWiadomo już, na co pójdą setki milionów złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. M.in. na Bayer Full i cyrkCzytaj dalej

Zarządcy przekonywali, że wznowienie ruchu miało nastąpić miedzy 4 a 5 rano. Jednak każdy podróżujący autostradą nawet w późniejszych godzinach powinien mieć na uwadze wcześniej prowadzone prace, gdyż mogą pojawić się nagłe sytuacje.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Mariusz Czajka twierdzi, że był oszukany przez Marylę Rodowicz. Dziś przez pandemię nie ma za co żyć, pomoże mu inna artystka
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Inne renowacje i wzrost opłat na autostradzie A4

Weekendowe prace na autostradzie A4 to nie jedyne przebudowy związane z montażem bramownicy. Wcześniej z utrudnieniami musieli mierzyć się kierowcy podróżujący przez Mysłowice.

Warto pamiętać, że od października na płatnym odcinku autostrady A4 Kraków-Katowice obowiązuje nowy cennik. Podwyżki dotyczą tylko pojazdów z kategorii pierwszej (samochody o dwóch osiach).

Po zmianach kierowcy muszą zapłacić 12 zł na każdym placu poboru opłat autostrady, czyli w Balicach i Mysłowicach (wcześniej 10 zł). W rezultacie koszt przejazdu całym płatnym odcinkiem autostrady wzrósł z 20 zł do 24 zł.

Pójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyPójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyCzytaj dalej

Co więcej, na zniżkę mogą liczyć kierujący motocyklem. Na każdej bramce są zobowiązani do zapłaty 6 zł. Opłaty dla innych pojazdów nie uległy zmianom. Koszt przejazdu autostradą dla kategorii drugiej i trzeciej wynosi 20 zł na każdym placu poboru opłat, a dla czwartej i piątej – 35 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News