Automatyzacja będzie postępować. Jak długo ludzie zdołają utrzymać pracę? Okazuje się, że w niektórych firmach już są niepotrzebni
By Noc Robotów - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37381793
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Grudnia 2019

Związki zawodowe kontra roboty. To będzie duży problem najbliższych lat

Automatyzacja obsługi postępuje w sklepach, a pracownicy zapisują się do związków zawodowych ze strachu o swoją przyszłość - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Automatyzacja obsługi wciąż się rozwija. W sklepach pojawia się coraz więcej kas samoobsługowych, wprowadzana jest centralizacja zamówień na poziomie ogólnopolskim, usprawniane są procesy logistyczne. Nowoczesne technologie są nie tylko coraz bardziej widoczne w sklepach, ale także zwiększa się ich rola w funkcjonowaniu firm. Sieci handlowe tłumaczą, że zmiany mają podnieść jakość pracy i obsługi klienta wobec rosnącego deficytu pracowników. Ich zamiarem nie jest redukcja personelu. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że niektóre sieci, takie jak Biedronka, Carrefour czy IKEA nadal szukają nowych pracowników.

Automatyzacja kontra pracownicy

Jednak inny punkt widzenia mają pracownicy. “Po zainstalowaniu kas samoobsługowych potrzeba mniej kasjerów. Są przesuwani do pracy na sali sprzedaży, czyli są na nich nakładane nowe obowiązki. Wiele osób boi się, że im nie podoła, bo nie ma doświadczenia, co w efekcie skończy się ich zwolnieniem” - powiedziała na łamach “DGP” Alicja Forysiak, przewodnicząca związku NSZZ „Solidarność” w Carrefourze. Francuska sieć niedawno otworzyła swój pierwszy w pełni samoobsługowy sklep w Polsce.

Zapłacisz gotówką, to dostaniesz grzywnę. Zaskakująca rewolucja w płatnościachZapłacisz gotówką, to dostaniesz grzywnę. Zaskakująca rewolucja w płatnościachCzytaj dalej

Związki zawodowe rosną w siłę

W rozmowie z “DGP” przedstawicielka NSZZ przyznała, że od kilku dni codziennie dostaje po 20 deklaracji chęci przystąpienia do związku od pracowników. Forysiak dodaje, że wnioski nie pochodzą tylko od szeregowych pracowników. Deklaracje składają także osoby na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich. Na koniec zeszłego roku do związku należało 1180 członków. Dzisiaj zapisanych jest już ok. 1500.

Gazeta pisze, że również w Biedronce związek zawodowy cieszy się coraz większą popularnością. Ma to związek z niedawną publikacją o tym, że automatyzacja dosięgnie też portugalską sieć dyskontów. Jednak właściciel Biedronki, koncern Jeronimo Martins zapewnia, że proces ma zostać przeprowadzony tylko w sklepach w Portugalii.

Zwalniają za byle co

Jednak zapewnienia o dalszym szukaniu rąk do pracy to jedno, a rzeczywistość wygląda trochę inaczej. W dyskontach pojawia się coraz więcej kas samoobsługowych, a pracownicy są coraz częściej zwalniani. “Od wakacji w ten sposób straciło pracę ok. 100 osób. Kierownicy regionalni szukają pretekstu do zwolnienia. W tym celu przeglądane są nagrania z kamer. Zjedzenie kulki winogrona, nawet przeznaczonego na odpady, równa się utracie pracy” - opisuje sytuację Piotr Adamczak, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Biedronce. Tylko od października zapisało się do nich 50 osób. Teraz jest ich 1,4 tys.

Związki zawodowe rosną też w siłę w innych sieciach takich jak Tesco (ok. 1 tys. osób), Castorama i Auchan, a także Amazon. O masowych zwolnieniach w angielskiej sieci trąbi się od dawna, natomiast w przypadku pozostałych dwóch sklepów kluczem do zrozumienia napiętej sytuacji jest automatyzacja. W Castoramie pracę straciło wiele osób ze względu na wprowadzanie zaawansowanego systemu informatycznego, z kolei Amazon otwiera magazyn, w którym będzie pracować niemal 4 tys. robotów.

I tak jak automatyzacja będzie odgrywać coraz większą rolę w funkcjonowaniu sklepów, tak samo będzie w przypadku związków zawodowych. Pracownicy są tego świadomi i wiedzą, co ich może czekać.

Dostaniesz nawet ponad 1000 zł. Wystarczy zrobić konkretną rzecz w pracyDostaniesz nawet ponad 1000 zł. Wystarczy zrobić konkretną rzecz w pracyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, "już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"
  2. Seniorzy masowo oddawani do szpitala na Boże Narodzenie. Ruszyła akcja "Wspólne święta"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już pewne, będzie podwyżka emerytur! Wiemy kto ile dostanie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News