Auto próba oszustwa
Facebook.com Policja Województwa Łódzkiego
Autor Konrad Karpiuk - 16 Grudnia 2020

Wykorzystają twoje auto i wyłudzą od ciebie kilkaset złotych. Uważaj w tym jednym miejscu

Twoje auto może zostać wykorzystane przez złodziei do wyłudzenia od ciebie kilkuset złotych. Przestępcy zostawiają kłódkę na klamce wraz ze specjalnym listem. Ofiarą najczęściej padają klienci centrów handlowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co oznacza kłódka na aucie,
  • W jaki sposób zarabiają na tym oszuści,
  • Jak poradzić sobie z taką sytuacją.

Zostawisz auto na parkingu, a oszuści przyczepią ci kłódkę i jeszcze zostawią list

Wprawny oszust jest w stanie wykorzystać twoje własne auto, żeby wymusić nawet kilkaset złotych. Metoda jest bardzo prosta - oszuści zostawiają na klamce auta zamkniętą kłódkę oraz list z informacją zwrotną.

Z reguły na liście znajduje się wiadomość o tym, że kłódka jest "gratisowym produktem reklamowym" oraz numer telefonu. W zamian za podanie kodu do jej odblokowania oszuści żądają numeru BLIK umożliwiającego przelew na kilkaset złotych.

Jak ostrzega policja województwa łódzkiego, ofiarami tego procederu padają najczęściej klienci centrów handlowych zostawiający auto na parkingu. Do funkcjonariuszy dotarły zdjęcia z dowodami na próbę wyłudzenia pieniędzy za pomocą kłódki.

- W okresie przedświątecznym różnej maści oszuści, naciągacze, liczą, że zaangażowani w przedświąteczne przygotowania będziemy mniej czujni. Każda sytuacja, która odbiega od normy może być pułapką - ostrzegają funkcjonariusze policji.

4 mln ludzi z całej Unii Europejskiej, w tym 700 tys. Polaków. Już zdecydowali, nie wrócą do ojczyzny4 mln ludzi z całej Unii Europejskiej, w tym 700 tys. Polaków. Już zdecydowali, nie wrócą do ojczyznyCzytaj dalej

Co ciekawe, niedawno podobną metodę wyłudzenia pieniędzy pokazano w programie TVN Turbo "Złodzieje", w którym prowadzący pokazują metody działania przestępców. Z tym, że na liście zostawionym przy aucie, znajdował się numer do podstawionego ślusarza (którym był sam "oszust").

Raczej mało prawdopodobne jest to, że prawdziwy oszust aż tak by ryzykował i osobiście pojawił się na miejscu potencjalnego wyłudzenia. Z kolei w przypadku metody z wykorzystaniem popularnej usługi BLIK, numer często jest rejestrowany na tzw. słupa (np. bezdomnego), więc szanse wykrycia są nikłe.

Jak poradzić sobie z uciążliwą kłódką na aucie?

Funkcjonariusze apelują, aby zachować ostrożność i w razie zobaczenia kłódki na swoim aucie nie ulegać sugestii oszusta. W takim wypadku najlepiej zawiadomić odpowiednie służby.

Warto zgłosić się również do ochrony, bardzo często parkingi w centrach handlowych są bowiem monitorowane. Dzięki temu może uda się wykryć sprawcę (choć prawdopodobnie zrobią to za nas policjanci).

Oczywiście możemy wrócić do domu z kłódką na klamce, teoretycznie niczym to nie grozi. Może to jednak skutkować poobijanym lakierem przez luźny metalowy element, uderzający o drzwi. Jeśli mamy nieco umiejętności manualnych, można spróbować otworzyć ją samemu lub podjąć próbę rozcięcia jej uchwytu na przykład kątówką z odpowiednią tarczą. Przede wszystkim nie należy panikować.

Zwykle oszuści używają tanich kłódek, które za pomocą narzędzi łatwo zdjąć, ale mało kto wozi ze sobą piłkę, czy nożyce do metalu. Jeśli w okolicy jest warsztat, można w nim poprosić o poradzenie sobie z problemem w sposób nieinwazyjny dla lakieru.

Artykuły polecane przez redakcję Biznes Info:

  1. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  2. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze
  3. Już nie tylko 4 tys., a aż 7 tys. zł. Jest projekt zmian w zasiłku dla każdego

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News