Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 13.01.2020. Konferencja podsumowujaca 28. Final Wielkiej Orkiestry Swiatecznej Pomocy. N/z: Jerzy Owsiak
Piotr Molecki/East News
Autor Komunikaty prasowe - 13 Stycznia 2020

Najdroższy obiekt na aukcji na rzecz WOŚP. Kwota, za jaką został kupiony, powala

Aukcja dzieła sztuki na WOŚP, która osiągnęła najwyższą cenę to wylicytowany w niedzielnej licytacji w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum obraz Juliana Fałata "Wyjazd na polowanie" z 1898 r. Obiekt ten osiągnął niebagatelną sumę 850 tys. zł i był najdroższym na aukcji na rzecz WOŚP.

Aukcja charytatywna na rzecz WOŚP

Aukcja charytatywna na rzecz WOŚP była organizowana drugi rok z rzędu przez DESA Unicum. W zeszłorocznym finale Orkiestry nabywca obrazu „Jarmark w Bałcie na Podolu” wylicytował go za rekordową kwotę 1,5 mln zł. W tym roku licytowanych było około 120 dzieł sztuki. W celu zachęcenia kupujących cena wywoławcza wszystkich obiektów została obniżona o 500 zł. Warto zaznaczyć, że DESA Unicum nie brała żadnych prowizji.

Aukcja odbyła się w dwóch turach

Aukcja w niedzielny wieczór odbyła się w dwóch turach. “W pierwszej licytowano obiekty przekazane przez artystów, kolekcjonerów i filantropów. Wśród nich była statuetka Nagrody Literackiej „Nike” 2019, którą Mariusz Szczygieł zdobył za książkę „Nie ma”. Zaprojektował ją wybitny rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła. Statuetka osiągnęła cenę 11 tys. zł.” - podaje “Wyborcza”.

Podczas drugiej tury aukcji licytowano dzieła, które w swojej kolekcji miał mBank. Największe zainteresowanie wzbudził obraz olejny Juliana Fałata „Wyjazd na polowanie” z 1898 r. Jego cena w kilka sekund wzrosła do 200 tys. zł, a za chwilę do 400 tys. zł. Końcowa cena osiągnęła kwotę 850 tys. zł, a nabywca wylicytował ją przy pomocy smartfona.

Ile dać księdzu po kolędzie? Polacy zdradzają, ile najmniej wypada dać Ile dać księdzu po kolędzie? Polacy zdradzają, ile najmniej wypada dać "do koperty"Czytaj dalej

Drugi obiekt również wywołał dużo emocji

Drugim dziełem sztuki, które wywołało duże zainteresowanie to rzeźba Igora Mitoraja „Asklepios”, która przedstawia fragment męskiego torsu i twarzy. Został sprzedany za 32 tys. zł.

“Po kilkaset złotych płacono m.in. za pejzaże Zbigniewa Matyska, Jerzego Misztalskiego czy widoki Warszawy Andrzeja Starzyckiego. Ze sprzedaży wszystkich dzieł sztuki podczas aukcji charytatywnej na rzecz WOŚP uzyskano 1 160 400 zł” - informuje “Wyborcza”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News