Auchan
Wikipedia/BKP
Autor Paulina Musianek - 24 Września 2019

Fatalny wyciek Auchana. Pracownik przypadkowo ujawnił listę płac

Auchan. Pracownik kadr omyłkowo ujawnił plik z danymi osobowymi wszystkich pracowników spółki. Wrażliwe dane w emailu miało dostać aż 178 osób.

Auchan ostatnimi czasy musi borykać się ze sporym problemem prawnym i wizerunkowym. Pracownik tej sieci handlowej omyłkowo wysłał mailem plik z danymi osobowymi wszystkich pracowników spółki. Na swojej skrzynce odbiorczej znalazło go 178 osób z działu obsługi kadr, jak donosi serwis wiadomoscihandlowe.pl. Do zdarzenia miało dojść 27 czerwca.

Auchan i feralny plik

"Pracownik Auchan odpowiedzialny za obsługę płac wysłał pocztą mailową plik zawierający takie dane pracowników, jak m.in. imię i nazwisko, PESEL, stanowisko, wynagrodzenie netto, data zatrudnienia i data zakończenia pracy. Ostatnia kategoria danych sugeruje, że w pliku znajdowały się dane nie tylko aktualnych, ale również byłych pracowników Auchan Polska" - czytamy na portalu.

W ciągu pół godziny od wysłania wiadomości plik zniknął z serwera, a pracownicy sieci zostali poproszeni o jego usunięcie ze swoich komputerów i nieujawnianie zawartych tam informacji. Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR w Auchan, zapewnia, że dane nie wyszły na zewnątrz firmy. O sprawie poinformowany został prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz pracownicy.

Działająca w firmie “Solidarność” poinformowała już o swoich planach walki o odszkodowania dla pokrzywdzonych wyciekiem danych pracowników. Związkowcy szacują, że naruszenie ochrony danych osobowych dotyczyć może ok. 30 tys. byłych i obecnych pracowników Auchan Polska. Skierowali już pismo do prezesa UODO, w którym wnoszą "o stwierdzenie naruszenia ochrony danych osobowych, skutkujące ryzykiem naruszenia praw lub wolności osób fizycznych przez spółkę Auchan Polska". Przedstawiciele “Solidarności” podkreślają, że znana jest tylko "wersja zdarzenia przedstawiona przez administratora (Auchan - red.)" i nie mają informacji "do kogo rzeczywiście dane trafiły i czy osoby te są upoważnione do przetwarzania danych będących w zasobach administratora", jak czytamy na wiadomoscihandlowe.pl.

Związkowcy wnoszą o ustalenie czy adresaci omyłkowej wiadomości mailowej faktycznie nie dysponują już plikiem z danymi osobowymi pracowników, oraz czy Auchan podjęło wystarczające działania, aby zapobiegać tego typu zdarzeniom w przyszłości.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News