Auchan zamknął w zeszłym roku 4 sklepy
wikimedia/BKP
Autor Radosław Święcki - 11 Lutego 2021

Auchan podsumowuje 2020. Sieć zamknęła 4 sklepy

Auchan podsumowuje 2020 rok. Nie był on zbyt udany dla sieci, gdyż musiała ona zamknąć cztery placówki m.in. z powodu niskich obrotów. Pracownicy dwóch z zamkniętych placówek znaleźli się jednak w lepszej sytuacji niż w dwóch pozostałych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Auchan zamknął w 2020 roku 4 placówki
  • Gdzie mieściły się zamknięte sklepy
  • Dlaczego pracownicy dwóch placówek znaleźli się w lepszej sytuacji niż dwóch pozostałych

Auchan bez czterech placówek

W maju tego roku minie dokładnie 25 lat od otwarcia w Polsce pierwszego hipermarketu Auchan (pierwszy na świecie pojawił się natomiast 60 lat temu w Roubaix w północnej Francji). Mieścił się ona w Piasecznie pod Warszawą. Dziś występuje w ok. 50 lokacjach, w niektórych jednak placówki znikają.

Auchan podsumowuje 2020 rok. Okazuje się, że ubyły w nim cztery placówki, w każdej z nich pracowało ponad 100 osób, o czym informuje cytowana przez portal propertynews.pl Marta Florczak, dyrektor zasobów ludzkich w Auchan Retail Polska.

Chodzi o placówki w Mysłowicach, Dąbrowie Górniczej, Grudziądzu i Lubinie. Do ich zamknięcia doszło w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku. Zamknięcie placówek tłumaczono niewystarczającą rentownością wynikającą z niskich obrotów, a także niekorzystnych warunków najmu.

Eksperci zwracali wówczas uwagę na coraz trudniejszą sytuację hipermarketów w Polsce. Tłumaczyli to m.in. faktem, iż brak wolnego czasu spowodował, iż Polacy rzadziej decydują się na wypady na wielkie zakupy na przedmieścia, gdzie na ogół mieszczą się takie sklepy i wybierają zlokalizowane zazwyczaj w nie aż tak odległych rejonach dyskonty.

Pracownicy ze Śląska w lepszej sytuacji

Jak wspomniano w każdej z zamkniętych placówek Auchan pracowało ponad 100 osób. W lepszej sytuacji znaleźli się osoby pracujące w Mysłowicach i Dąbrowie Górniczej. Powód? Auchan ma na Górnym Śląsku wiele placówek, w związku z tym sieć mogła zaoferować pracownikom zatrudnienie w placówkach mieszczących się w zbliżonych lokalizacjach. W Lubinie i Grudziądzu opcja ta była trudniejsza do zrealizowania.

- W przypadku sklepu w Lubinie tylko kilka osób zdecydowało się podjąć pracę w innym sklepie i w przyszłości dojeżdżać do oddalonej o ponad 20 kilometrów Legnicy. To rozwiązanie nie cieszyło się popularnością w Grudziądzu. Najbliższe sklepy Auchan znajdują się w Toruniu i Bydgoszczy, 60 km od Grudziądza. To zbyt duża odległość na codzienne dojazdy - mówi cytowana przez portal Marta Florczak.

Ale Auchan przekazuje również dobre wieści. Szefowa zasobów ludzkich sieci podkreśla, że okres pandemii przyspieszył rozwój ścieżki zakupowej online. Auchan podpisał umowę partnerską z firmą Glovo, oferująca dostawy zakupów do domu.

- Ten projekt bardzo dobrze się rozwija i jest już obecny w 56 sklepach w całej Polsce. Wprowadził on również zmiany w funkcjonowaniu sklepu, który z jednej strony musi zapewnić obecność towaru na półce, czyli codzienne wypełnienie działu, a z drugiej – odpowiadać na zamówienia online i przygotować zakupy do domu - tłumaczy Marta Florczak.

- Zmiany są już widoczne, wprowadziliśmy nowe kompetencje dla pracowników sklepów, zmieniliśmy model pracy bezpośrednio w sklepie. Oferujemy również zawody w tzw. opcji duo, czyli np. kasjer może pracować również jako pracownik działu. Jesteśmy w fazie transformacji zawodów, z punktu widzenia HR okres przejściowy jest bardzo ciekawy. Tworzymy nowe stanowiska, pojawiają się nowe potrzeby - to bardzo interesujące w naszym zawodzie – dodaje dyrektor zasobów ludzkich w Auchan Retail Polska.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News