mysliwy-asf-pxhere.com
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Lutego 2020

Setki zachorowań w Wielkopolsce. Do odstrzału prawie 5 tys. zwierząt

ASF w Wielkopolsce. Pomimo, że nie wykryto ognisk choroby u zwierząt hodowlanych, to zgodnie z raportem służb weterynaryjnych, od 5 grudnia w województwie odnotowano 128 przypadków wirusa ASF u dzików. W konsekwencji myśliwi będą musieli odstrzelić blisko 5 tysięcy zwierząt.

ASF u wielkopolskich dzików. Zwierzęta do odstrzału

Myśliwi z Wielkopolski muszą odstrzelić blisko 5 tys. dzików w ramach odstrzału sanitarnego do końca kwietnia tego roku. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Podczas wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (WZZK) w Wolsztynie wojewoda odebrał raport nt. zwalczania groźnego dla zwierząt wirusa ASF.

Niemal 800 tys. emerytów ma jeszcze niecałe 2 tygodnie. Potem ZUS wszczyna postępowanieNiemal 800 tys. emerytów ma jeszcze niecałe 2 tygodnie. Potem ZUS wszczyna postępowanieCzytaj dalej

- Nasze działanie mają służyć głównemu celowi: zmniejszeniu populacji dzika, by wirus ASF nie dotarł do wielkopolskich gospodarstw, do wielkopolskiej trzody chlewnej. Jestem przekonany, że ochronimy wielkopolskich rolników i gospodarstwa przed czyhającym za płotem zagrożeniem - tłumaczył podczas spotkania wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

W trakcie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Wolsztynie Mikołajczyk wraz z całym zespołem zapoznał się również ze stosowanymi metodami bioasekuracji przy jednej z myśliwskich chłodni, zlokalizowanej na terenie szkółki leśnej w Gościeszynie.

Przez ASF odstrzelono już 35 tysięcy dzików

Zgodnie z raportem służb weterynaryjnych, od 5 grudnia 2019 roku, ujawniono w Wielkopolsce 128 przypadków wirusa ASF u dzików. W województwie nie stwierdzono żadnego ogniska tej choroby u zwierząt hodowlanych. Mimo, iż rok łowiecki trwa do końca marca, już teraz odstrzelono 35.000 dzików w Wielkopolsce. Dalsze odstrzały mają być prowadzone głównie na obszarze zachodniej i północnej części województwa. Aktualnie trwa operacja przeszukiwania terenów leśnych, w której uczestniczą też wojskowi.

Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Czytaj dalej

W końcu się doczekali. Wojsko pomaga w poszukiwaniach

Dotychczas wojewoda już pięć razy apelował do Ministerstwa Obrony Narodowej o wsparcie wojska w poszukiwaniu padłych dzików zarażonych ASF. WUW poinformował, że działania są prowadzone z wydzielonych dwóch strefach ogrodzenia, które pozwalają na zatrzymanie migracji zwierząt ze stref ochronnych. Pierwsza strefa otoczona siatką liczy 65,8 km, druga strefa ogrodzenia poprowadzona jest na długości 113 km.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Elton John zapłakany zszedł ze sceny. Artysta przerwał koncert przez chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Nawet 2500 zł ekstra dla emerytów. Trzeba spełnić tylko jeden warunek
Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News