Kolejne ogniska ASF w Polsce
pixnio/ca.garcia.s CC0
Autor Wiktoria Pękalak - 4 Sierpnia 2020

Wciąż walczymy z koronawirusem, a całkiem inna zaraza atakuje Polskę. Jest już na 1/3 terytorium kraju

Mowa o afrykańskim pomorze świń (ASF). W Polsce wykryto już 17 ognisk, poinformował kilka dni temu Główny Inspektorat Weterynarii.

ASF w Polsce

W Polsce wykryto już 17 ognisk ASF i to nie koniec. Wirus niezwykle szybko się rozprzestrzenia,co doprowadziło do tego, że producenci wieprzowiny domagają się większego odstrzału dzików, by zmniejszyć ich populację. Niemcy już od dłuższego czasu prowadzą dyskusję na temat budowy stałego płotu na granicy z Polską, żeby zapobiegać wędrówkom dzików z Polski.

“Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 16 i 17 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Ognisko ASF nr 16 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń (9 prosiąt, 8 tuczników, 3 lochy), położonym w miejscowości Trzęsiny, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE)” - informuje komunikat GIW.

Waloryzacja emerytur i rent 2021. W przyszłym roku będzie podwyżka, wiadomo już ile naprawdę zyska każdy emerytWaloryzacja emerytur i rent 2021. W przyszłym roku będzie podwyżka, wiadomo już ile naprawdę zyska każdy emerytCzytaj dalej

ASF - czym jest?

ASF to wirusowa choroba świń o ostrym przebiegu. Bardzo szybko się przenosi i zaraża kolejne świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Śmiertelność AFS wynosi nawet 100 proc.

Najczęstszą drogą zakażeń jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami będącymi nosicielami wirusa, choć może się on rozprzestrzeniać także za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażony sprzęt, a także inne zwierzęta domowe i gospodarskie. Możliwe jest także zarażenie przez skażoną paszę. Wirus nie jest szkodliwy dla ludzi.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Koronawirus spowodował wzrost jednej usługi. Ludzie ustawiają się niemal w kolejkach
2. Jacek Kurski w centrum ogromnej afery. Zadziwiające doniesienia mediów, jak się wytłumaczą?

ASF najszybciej rozprzestrzenia się latem. Aleksander Dargiewicz, prezes stowarzyszenia hodowców PolPig powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą: - Nie znamy powodów tej sezonowości, czy wynika ona z tego, że rolnicy dalej są nieostrożni i stawiają pod chlewniami maszyny, którymi jeżdżą po polach, czy to muchy, czy zanieczyszczenia paszy wirusem.

Wszystkie informacje odnośnie tego jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Rzucili rękawicę Lidlowi i Biedronce. Efekt? Ceny dwukrotnie tańszeRzucili rękawicę Lidlowi i Biedronce. Efekt? Ceny dwukrotnie tańszeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo Zdrowia planuje nowe prawo. Dotyczyć będzie wszystkich Polaków
  2. Byli na wakacjach nad polskim morzem. Wrócili do domu i zaczęli zarażać wirusem
  3. Samolot rozbił się przed supermarketem. Na miejscu są służby. Wiadomości ze świata
  4. Nie musisz być demonem prędkości, żeby dostać mandat 200 zł. Powód kary mocno cię zdziwi
  5. Wyjdziesz na spacer i się zatrujesz. Szkodliwych roślin jest więcej niż myślisz
Perfidny sposób oszustów, przy bankomacie uważaj jak nigdy. Są jednak dwa sposoby wykiwania złodzieiPerfidny sposób oszustów, przy bankomacie uważaj jak nigdy. Są jednak dwa sposoby wykiwania złodzieiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News