wsparcie suszowe dla rolników
Autor Paulina Musianek - 30 Lipca 2019

Ardanowski: przygotowuję program wsparcia "suszowego" dla rolników

Przygotowuję program, który będzie przyjęty uchwałą rządu, z ujętymi środkami i formami wsparcia dla rolników poszkodowanych przez suszę - obiecał podczas wizyty w Toruniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Susze w Polsce

Problem suszy dotknął większość Polski. Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską. Według prognoz ekspertów, problem ten może powtarzać się co roku, ponieważ jest wynikiem globalnego wzrostu średniej temperatury. Duża część upraw w Polsce jest nawadniana opadami. Przez długie okresy bezdeszczowe powodujące zakwaszanie gleb rolnicy tracą swoje uprawy i źródło dochodu, dlatego też minister rolnictwa postanowił przygotować program wsparcia.

Program wsparcia finansowego wapowania gleb

Ruszający od 1 sierpnia, czyli już za kilka dni, program wsparcia finansowego wapnowania gleb, jest dla mnie bardzo ważny. Gleby w Polce ulegają naturalnemu zakwaszeniu. Jest to mierzone przy pomocy wskaźnika pH. Zbyt duża kwasowość gleb powoduje uwstecznianie się składników odżywczych zawartych w glebach i rolnicy przy pomocy dużych nakładów próbują to poprawiać nawożeniem. Chcemy ich odciążyć i pomóc im - mówił Ardanowicz na konferencji prasowej w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Kto będzie mógł uzyskać wsparcie dla rolników?

Najważniejsze jest to, żeby wszyscy, którzy mają straty, mieli je oszacowane - podkreślał szef resortu. Na program zarezerwowano 300 mln zł, które pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z programu będą mogli skorzystać rolnicy mający gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha, których gleby mają poziom pH równy 5,5 lub niższy. Wysokość dotacji do zakupu wapna będą zależały od wielkości gospodarstwa; do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego dla gospodarstw do 25 ha użytków rolnych, do 200 zł/t dla gospodarstw od 25 do 50 ha użytków rolnych, do 100 zł/t dla gospodarstw powyżej 50 ha, ale nieprzekraczających 75 ha.

Ceny referencyjne jako wzmocnienie pozycji rolników

Minister odniósł się także do pomysłu wprowadzenia cen referencyjnych na podstawowe produkty.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie dwa tygodnie temu. Jestem przekonany, że jeszcze obecny Sejm ją przyjmie. Podstawą obrotu musi być umowa kontraktacyjna, w której strony sobie zabezpieczają warunki tego zakupu. Elementem tego kontraktu będzie cena referencyjna - wskaźnikowa - przygotowana przez Instytut Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - mówił Ardanowski. Podkreślił, że te rozwiązanie ma pozwolić na większą sprawiedliwość na wolnym rynku i wyeliminowanie sytuacji wykorzystywania nieuprawnionych przewag na rynku, a nie na powrót do komunizmu, jak niektórzy zarzucają.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
  4. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News