apteka
10.11.2015 Warszawa N/z apteka calodobowa fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Komunikaty prasowe - 19 Stycznia 2020

Apteki zamykają się jedna po drugiej. Fatalne skutki rządowej ustawy

Przez ustawę "Apteka dla aptekarza" z polskiego rynku znikło blisko tysiąc aptek — alarmuje portal money.pl. Wiele z nich znajdowało się na terenach wiejskich, a w niektórych miejscach były jedynymi punktami, w których można było zaopatrzyć się w leki. Według szacunków 86 miejscowości w wyniku ustawy pozostało bez aptek.

- Liczba placówek spada od kilkunastu miesięcy i wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W efekcie rynek aptek w Polsce cofnął się do poziomu z początku roku 2013 - wskazuje Marcin Piskorski, prezes PharmaNET.

Możesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachMożesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachCzytaj dalej

Najwięcej aptek w woj. łódzkim

Jedna piąta zlikwidowanych aptek znajdowała się na terenach wiejskiech. W tych miejscach zamknięto łącznie 215 placówek. Teraz w całej Polsce na tychże obszarach znajduje się jedynie 3264 placówek.

"Na koniec grudnia 2019 roku było 12 573 aptek i 1204 punktów aptecznych. Spadek liczby placówek aptecznych odnotowano na terenie całego kraju, we wszystkich województwach. Najwięcej zostało zamkniętych w województwach: łódzkim (116), mazowieckim (113), dolnośląskim (108) i śląskim (106). Najmniej zniknęło ich na Opolszczyźnie (23) i Pomorzu Zachodnim (25)" - podaje portal.

Nie ma chętnych na otwieranie nowych aptek?

Nowe przepisy regulują ilość mieszkańców, na których ma przypadać jedna apteka i jest to, co najmniej 3 tys. mieszkańców. Dodatkowo sąsiednia apteka nie może się znajdować w mniejszej odległości niż 500 metrów. Obecnie aptekę może prowadzić jedynie farmaceuta lub spółka farmaceutów. Wcześniej mógł to być każdy przedsiębiorca, który zatrudniał farmaceutów. To wszystko sprawiło, że aptek jest mniej, ale i też nowych nie ma komu otwierać, mają wskazywać specjaliści z branży.

Celem ustawy miał być wzrost ilości aptek na wsiach i w małych miasteczkach. Skutki jednak wprowadzonych regulacji jak podkreślają związkowcy, są zgoła odmienne. Dodatkowo nie doszło do ograniczenia procederu nielegalnego wywozu leków, co było także uzasadnieniem wprowadzanych rozwiązań.

Związkowcy zauważają, że typowy europejski system, gdzie rynek apteczny jest otwarty, zamieniono na system, który jest obwarowany bardzo restrykcyjnymi ograniczeniami właścicielskimi, ilościowymi, geograficznymi i demograficznymi. Zaostrzone regulacje dodatkowo wprowadziły całkowity zakaz reklamowania aptek.

Najważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećNajważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Wspaniała wiadomość dla kobiet. Dostaną większe emerytury, muszą spełnić jeden warunek
Waloryzacja 2020. Przez inflację rząd dołoży do twojej emerytury jeszcze więcejWaloryzacja 2020. Przez inflację rząd dołoży do twojej emerytury jeszcze więcejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News