W ciągu ostatnich lat w naszym kraju ubyło ponad 1 tys. aptek
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 18 Listopada 2020

Wybierzesz się do apteki i pocałujesz klamkę. Przez przepisy do niektórych już nie wejdziesz

Przechadzając się ulicami być może trudno to dostrzec, ale w ostatnich latach ubyło w Polsce ponad tysiąc aptek. To skutek wprowadzonej w połowie 2017 roku ustawy popularnie zwanej „Apteką dla aptekarza”. Eksperci zwracają uwagę, że w obliczu epidemii zauważalny jest niewykorzystany potencjał aptek i farmaceutów w opiece nad pacjentem.

W Polsce ubyło ponad 1 tys. aptek

Przypomnijmy, że nowelizacja Prawa farmaceutycznego, znana lepiej pod nazwą „Apteka dla aptekarza” weszła w życie w czerwcu 2017 roku. Wprowadzona blisko 3,5 roku temu ustawa zakładała m.in., że nowe apteki mogą być prowadzone jedynie przez farmaceutów w ramach wybranych spółek osobowych.

Być może trudno to zauważyć na ulicach (zwłaszcza dużych miast), ale w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od czasu wejścia w życie „Apteki dla aptekarza” liczba aptek zmniejszyła się w Polsce o 1,2 tys. Takie dane podaje powołując się na Warsaw Enterprise Institute „Rzeczpospolita”.

Według WEI obecnie funkcjonuje w naszym kraju ok. 12,3 tys. aptek, blisko połowa z nich należy do sieci, ale tylko niecałe 7 proc. do sieci z udziałem kapitału zagranicznego. Jedynie 16 proc. punktów prowadzonych jest przez indywidualnych aptekarzy.

Z danych Warsaw Enterprise Institute wynika również, że tylko co 10. apteka w Polsce działa we franczyzie. Niewiele więcej, bo 11 proc. należy do tzw. sieci wirtualnych, co oznacza, że należą one do indywidualnych właścicieli, ale prowadzą skoordynowaną działalność i są zarządzane przez firmę. Zaledwie 7 proc. to apteki indywidualne, działające w różnego rodzaju grupach zakupowych, a 13 proc. to mikrosieci, od dwóch do czterech aptek.

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Według wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Marka Tomkowa dane dotyczące znaczącego spadku liczby aptek w Polsce są „mocno przekłamane”.

- Podaje się jako punkt wyjścia ekstremalnie wysoką ich liczbę, ponieważ przed wejściem w życie ustawy „Apteka dla aptekarza" sieci złożyły blisko 1 tys. wniosków o zezwolenie na otwarcie nowego punktu – mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Tomków.

– Wciąż jesteśmy krajem o bardzo wysokiej liczbie aptek na tle Europy. Blisko 400 miało też odebrane zezwolenia za szereg przewinień, a z drugiej strony ponad 500 powstało na terenach wiejskich: tam, gdzie są najbardziej potrzebne – dodaje.

Gazeta przywołuje również dane z których wynika, że Polacy częściej odwiedzają apteki sieciowe aniżeli indywidualne. W lipcu tego roku tą pierwszą odwiedziło ponad 4 tys. osób, zaś drugą ok. 2,5 tys. Obrót apteki sieciowej wyniósł wówczas 266,4 tys. zł, zaś apteki indywidualnej – 140,5 tys. zł.

Pandemia nie pomaga aptekom

Wydawać by się mogło, że w związku z obecną sytuacją apteki przeżywają swoistego rodzaju złoty okres. Nic bardziej mylnego. Z rekordowymi obrotami apteki miały do czynienia w pierwszym okresie pandemii, czyli w marcu i kwietniu, ale już w kolejnych miesiącach pojawiły się duże spadki. Według przedstawicieli branży dane za listopad również nie będą optymistyczne.

W obliczu stanu epidemii łatwiej dostrzec niewykorzystany potencjał aptek i farmaceutów w opiece nad pacjentem – komentuje cytowany przez „Rzeczpospolitą” Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Gazeta przywołuje dane Warsaw Enterprise Institute, które pokazują, że w ubiegłym roku sieci apteczne zapłaciły ponad 1,27 mld podatków, zaś apteki indywidualne - 0,57 mld zł. Eksperci WEI zwracają uwagę, że szersze otwarcie rynku aptecznego byłoby korzystne nie tylko dla pacjentów, ale też dla budżetu państwa. Jak znalazł na nadchodzące trudne czasy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News