Apteka nowe usługi
Jakub Kaminski/East News
Autor Konrad Karpiuk - 5 Października 2020

Już niebawem w aptekach czeka nas spora niespodzianka. Z pewnością z niej skorzystasz

Apteka do sprzedaży leków zatrudnia farmaceutów, wykształconych specjalistów. Ministerstwo Zdrowia zauważyło, że w systemie wykorzystywani głównie jako sklepikarzy, dlatego postanowiono zwiększyć ich rolę.

Apteka będzie świadczyła dodatkowe usługi

Apteka niedługo ma być nie tylko miejscem w którym kupimy medykamenty, ale także służyć jako poradnia. Jak zauważył były wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, farmaceuci mogą udzielać porady dotyczących profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Dzięki temu odciążeni mają być lekarze, a w Polsce ma powstać system kompleksowej opieki farmaceutycznej.

- Farmaceuci to wykształceni specjaliści, państwo poniosło wysokie koszty na ich edukację. Tymczasem w tej chwili sprowadzamy ich do roli sklepikarzy, którzy wymagają tylko kursu obsługi kasy fiskalnej. Mamy potencjał, którego nie wykorzystujemy - mówił Łanda.

Obecnie Sejm pracuje nad ustawą, która ma rozszerzyć zakres obowiązków farmaceutów. Jak informuje Newseria Biznes, obecnie prace są na etapie podkomisji sejmowej, w której trwa debata na temat zmian jakie ma wprowadzić ustawa. Projekt ma rozszerzyć zakres usług, które można bezpiecznie świadczyć w aptece, a świadczenia mają być na równi z innymi świadczeniami opieki zdrowotnej.

Farmaceuci sami chcieli takich zmian

Co ciekawe, sami farmaceuci nie mają nic przeciwko dorzuceniu im dodatkowych obowiązków. Grupa zawodowa od dłuższego czasu czeka na takie zmiany, do tej pory nie mieli dedykowanej sobie ustawy. Okazuje, że sami wręcz oczekiwali, że będą mieli więcej uprawnień.

- Farmaceuci nie oczekują tych zmian, oni ich żądają. To są ambitni ludzie, którzy spędzili wiele lat, ciężko studiując, potem nabywając wiedzę w relacjach z pacjentami i mają dość tego, że są traktowani przez system jako sprzedawcy leków. Mają znacznie większe ambicje i inne powody kierowały nimi, żeby w ogóle aplikować i kończyć studia farmaceutyczne. Oczekują, że opieka farmaceutyczna stanie się wreszcie w Polsce rzeczywistością - powiedział prezes ogólnopolskiej sieci aptek, Gemini Polska, Artur Łakomiec.

Na zachodzie podobne rozwiązanie sprawdziło się i również odciążyło służbę zdrowia. System profilaktyki dobrze działa w Szwecji, gdyż nie tylko dał więcej czasu lekarzom na zajmowanie się pacjentami, ale także ułatwił samym pacjentom szybsze otrzymanie porady. Dzięki ustawie farmaceuci będą mogli konsultować choćby kwestię diagnostyki, czy udzielać porad dotyczących leczenia powszechnych schorzeń.

- Farmaceuci to potencjał, którego nie wykorzystujemy, a z drugiej strony brakuje nam w systemie lekarzy i pielęgniarek. Te wskaźniki mamy wielokrotnie niższe niż w innych krajach. Nie możemy sobie pozwolić na marnotrawstwo takiego potencjału - mówił Łanda.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News