Apteka nowe usługi
Jakub Kaminski/East News
Autor Konrad Karpiuk - 5 Października 2020

Już niebawem w aptekach czeka nas spora niespodzianka. Z pewnością z niej skorzystasz

Apteka do sprzedaży leków zatrudnia farmaceutów, wykształconych specjalistów. Ministerstwo Zdrowia zauważyło, że w systemie wykorzystywani głównie jako sklepikarzy, dlatego postanowiono zwiększyć ich rolę.

Apteka będzie świadczyła dodatkowe usługi

Apteka niedługo ma być nie tylko miejscem w którym kupimy medykamenty, ale także służyć jako poradnia. Jak zauważył były wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, farmaceuci mogą udzielać porady dotyczących profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Dzięki temu odciążeni mają być lekarze, a w Polsce ma powstać system kompleksowej opieki farmaceutycznej.

- Farmaceuci to wykształceni specjaliści, państwo poniosło wysokie koszty na ich edukację. Tymczasem w tej chwili sprowadzamy ich do roli sklepikarzy, którzy wymagają tylko kursu obsługi kasy fiskalnej. Mamy potencjał, którego nie wykorzystujemy - mówił Łanda.

Już niebawem mieszkańcy bloków mogą się nieźle zdziwić. Budynki czeka obowiązkowa modernizacjaJuż niebawem mieszkańcy bloków mogą się nieźle zdziwić. Budynki czeka obowiązkowa modernizacjaCzytaj dalej

Obecnie Sejm pracuje nad ustawą, która ma rozszerzyć zakres obowiązków farmaceutów. Jak informuje Newseria Biznes, obecnie prace są na etapie podkomisji sejmowej, w której trwa debata na temat zmian jakie ma wprowadzić ustawa. Projekt ma rozszerzyć zakres usług, które można bezpiecznie świadczyć w aptece, a świadczenia mają być na równi z innymi świadczeniami opieki zdrowotnej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4
2. Minister Zdrowia o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Gdzie mogą się pojawić?
3. Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze

Farmaceuci sami chcieli takich zmian

Co ciekawe, sami farmaceuci nie mają nic przeciwko dorzuceniu im dodatkowych obowiązków. Grupa zawodowa od dłuższego czasu czeka na takie zmiany, do tej pory nie mieli dedykowanej sobie ustawy. Okazuje, że sami wręcz oczekiwali, że będą mieli więcej uprawnień.

Jedni dostają 500 plus, ich czeka 500 minus. Nowe niejasne regulacje mogą doprowadzić do szałuJedni dostają 500 plus, ich czeka 500 minus. Nowe niejasne regulacje mogą doprowadzić do szałuCzytaj dalej

- Farmaceuci nie oczekują tych zmian, oni ich żądają. To są ambitni ludzie, którzy spędzili wiele lat, ciężko studiując, potem nabywając wiedzę w relacjach z pacjentami i mają dość tego, że są traktowani przez system jako sprzedawcy leków. Mają znacznie większe ambicje i inne powody kierowały nimi, żeby w ogóle aplikować i kończyć studia farmaceutyczne. Oczekują, że opieka farmaceutyczna stanie się wreszcie w Polsce rzeczywistością - powiedział prezes ogólnopolskiej sieci aptek, Gemini Polska, Artur Łakomiec.

Urodziła i wychowała dziesięcioro dzieci, ale ZUS nie przyznał świadczenia Mama 4 plus. Powód jest po prostu oburzającyUrodziła i wychowała dziesięcioro dzieci, ale ZUS nie przyznał świadczenia Mama 4 plus. Powód jest po prostu oburzającyCzytaj dalej

Na zachodzie podobne rozwiązanie sprawdziło się i również odciążyło służbę zdrowia. System profilaktyki dobrze działa w Szwecji, gdyż nie tylko dał więcej czasu lekarzom na zajmowanie się pacjentami, ale także ułatwił samym pacjentom szybsze otrzymanie porady. Dzięki ustawie farmaceuci będą mogli konsultować choćby kwestię diagnostyki, czy udzielać porad dotyczących leczenia powszechnych schorzeń.

- Farmaceuci to potencjał, którego nie wykorzystujemy, a z drugiej strony brakuje nam w systemie lekarzy i pielęgniarek. Te wskaźniki mamy wielokrotnie niższe niż w innych krajach. Nie możemy sobie pozwolić na marnotrawstwo takiego potencjału - mówił Łanda.

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecanoWaloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecanoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekord
  4. Mandatów za brak maseczki idą już w tysiące. Policja podała liczby, dane porażają
  5. Paczkę na poczcie odbierzesz bez kolejki. Jest konkretny sposób
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Nowy program 1500 plus. Już wiemy, kto dostanie pieniądze. Może należą się i tobieNowy program 1500 plus. Już wiemy, kto dostanie pieniądze. Może należą się i tobieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News