Apple odpowie za śmierć dzieci w Kongo? To pierwszy taki proces w historii
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Grudnia 2019

Apple, Microsoft i Tesla pozwane za tragiczną śmierć dzieci. Pierwszy w historii proces tego typu przeciw gigantom

Apple, Alphabet, Dell, Microsoft i Tesla zostały pozwane przez 14 rodzin z Demokratycznej Republiki Konga za wykorzystywanie dzieci w wieku 6 lat przy pracy w kopalniach kobaltu. Rodziny domagają się odszkodowania za śmierć dzieci.

Apple i inni giganci pozwani

Apple, Alphabet, Dell, Microsoft i Tesla zostały oskarżone o doprowadzenie do śmierci dzieci w Demokratycznej Republice Konga, które wykorzystywano do wydobywania kobaltu. Wprost podaje, że pozew został złożony w imieniu 14 rodzin, przez International Rights Advocates, amerykańską organizację, która zajmuje się prawami człowieka.

Powodowie uważają, że choć firmy takie jak Apple nie odpowiadały za wydobycie metalu, to kupowały go od pośredników i miały świadomość procederu. W pozwie zostały wymienione firmy wydobywcze Zhejiang Huayou Cobalt, Glencore i Umicore.

Prawie 2 miliardy złotych dla państwowych mediów. Posłowie forsują projekt wsparcia TVPPrawie 2 miliardy złotych dla państwowych mediów. Posłowie forsują projekt wsparcia TVPCzytaj dalej

Dramat rodzin z Kongo

Oskarżający są zdania, że dzieci zostały zmuszone do porzucenia nauki w szkole i pracy w kopalni metalu przez skrajne ubóstwo. Jak podaje Wprost, wykorzystywane dzieci dostawały za swoją pracę 2-3 dolary dziennie.

“Te firmy - najbogatsze firmy na świecie, firmy produkujące gadżety - pozwoliły dzieciom okaleczyć się i zabić, aby zdobyć tani kobalt” - mówił prawnik reprezentujący rodziny Terrence Collingsworth cytowany przez Wprost.

Demokratyczna Republika Kongo jest największym producentem kobaltu na świecie. Odpowiada za niemal połowę światowej produkcji metalu. Surowiec ten jest wykorzystywany w przemyśle technologicznym.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News