Antyfake.pl
Antyfake.pl
Autor Przemysław Terlecki - 16 Stycznia 2020

Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje

Antyfake to młody i innowacyjny portal fact-checkingowy. Jego zadaniem jest zarówno weryfikowanie nieprawdziwych informacji, jak i dbanie o transparentność w przestrzeni internetowej.

Antyfake stawia sobie za cel sprawdzanie prawdziwości informacji kolportowanych przez media jak i osoby publiczne. Ważną częścią pracy redakcji jest research i przedstawianie ważnych danych oraz statystyk, dotyczących różnorodnych zagadnień mających istotne znaczenie społeczne, gospodarcze czy polityczne.

Antyfake - co to jest?

Celem portalu antyfake.pl jest docieranie zarówno do osób, które regularnie śledzą wiadomości, jak i tych, które sporadycznie przyglądają się wydarzeniom z kraju i ze świata. Niezależnie, czy mówimy o widzach telewizji, czytelnikach gazet, czy zwykłych użytkownikach mediów społecznościowych. Dezinformacja szczególnie “lubi” ostatnie z wymienionych - “fake newsy” z wielu dziedzin życia zalewają zarówno Twittera, jak i Facebooka, Youtube`a, a nawet Instagrama.

Redakcja stara się docierać do jak najszerszego grona odbiorców, z którymi pozostaje w bliskiej relacji. Na łamach portalu niejednokrotnie dementowane były nieprawdziwe informacje, na które natknęli się sami czytelnicy.

Antyfake.pl nie ma odbiorcy sprecyzowanego pod kątem preferencji politycznych. Patrzy na ręce politykom wszystkich formacji i analizuje informacje ze wszystkich mediów.

Kim jest redaktor naczelny Antyfake?

Jak podkreśla redaktor naczelna portalu, dezinformacja w mediach nie sprowadza się wyłącznie do “fake newsów” w klasycznym rozumieniu tego słowa. Znacznie częściej możemy mieć do czynienia z manipulacją językową, przedstawianiem niepełnych statystyk czy wiadomości w taki sposób, aby udowodnić wymyśloną przez autora tezę.

"W natłoku informacji zupełnie zapominamy o poszukiwaniu źródeł. Widziałam już wiele filmów i grafik, opisanych w sposób, niemający nic wspólnego z realną sytuacją czy miejscem, w którym zostały uchwycone. Podawały je setki a nawet tysiące osób. Odbiorcy tego rodzaju treści, niestety, zazwyczaj nigdy nie dowiadują się, że mieli do czynienia z mistyfikacją. Dlatego tak ważne jest dla nas nagłaśnianie przypadków manipulacji w mediach - mówi Michalina Kobla, redaktor naczelna portalu antyfake.pl".

Antyfake to portal, weryfikujący informacje z każdej dziedziny życia

Portal ma za zadanie nie tylko weryfikować prawdziwość wypowiedzi polityków i mediów ale też obalanie popularnych mitów, jakie narastają wokół zagadnień zdrowotnych czy naukowych. W tym celu redaktorzy sięgają do najświeższych badań oraz poszukują opinii u ekspertów.

W mediach społecznościowych portalu znaleźć można nie tylko linki do najnowszych artykułów ale i infografiki oraz wywiady.

Antyfake należy do grupy Iberion, wydawcy takich portali, jak Pikio, Lelum, Biznes Info, WTV (Nowa Telewizja Internetowa), Ze Stadionu czy Pacjenci.

Antyfake.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News