komin na dachu
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 29 Czerwca 2019

Andrzej Duda walczy ze smogiem

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dzięki której Polacy mają szybciej dowiadywać się o przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza. Ustawa nakłada na samorządy obowiązek wzmożonego monitorowana jakości powietrza.

Nowelizacja zaproponowana i podisana przez prezydenta zakłada, że władze wojewódzkie będą musiały każdego roku zdawać dokładne sprawozdanie z tego w jaki sposób i z jakim skutkiem podejmowały działania antysmogowe wprost do Ministrerstwa Środowiska oraz do wojewódzkich inspektorów ds. ochrony środowiska. Różnica polega na tym, że obcenie województwa są do tego zobowiązane co trzy lata. Nowela zakłada więc, że częstsze raproty antysmogowe zmuszą województwa do walki z zanieczyszczonym powietrzem.

Jak pisze dzisiaj money.pl plany ochrony powietrza będą przygotowywane przez marszałków województw a realizacją zająć mają się z kolei sejmiki. Włądze wojweódzkie będą miały za zadanie monitorowanie walki z zanieczyszczeniem powietrza poszczególnych swoich gmin i powiatów, co ma być także później zaroporotowane do Ministerstwa Środowiska.

Wyrok TSUE

Nowelizacja jest także odpowiedzią na wyrok Trubunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zasądził, że Polska nie wywiązuje się zrealizacji wymogów określonych w dyrektywie w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Standardy określone w noweliazacji mają spełnić unijne normy i wykazać, że państwo realizuje postanowienie Trybunału Sprawiedliwości.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia
  3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News