Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 05.09.2020. Narodowe czytanie "Balladyny" Juliusza Slowackiego w Ogrodzie Saskim. N/z: Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda
East News, Piotr Molecki
Autor Kamila Jeziorska - 6 Stycznia 2021

Andrzej Duda z własnym kandydatem na RPO. Podał nazwisko byłego polityka Platformy Obywatelskiej

Andrzej Duda w najnowszym wywiadzie zdradził kogo widziałby na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Zaskakujący jest fakt, że prezydent odniósł się również do kwestii szczepionek, a wysunięte przez niego nazwisko szokuje. Jest to były polityk z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kogo Andrzej Duda widziałby na stanowisku RPO
  • Jaki jest stosunek prezydenta do szczepień
  • Skąd wynika spór o stanowisko RPO

Andrzej Duda ma swojego kandydata na RPO

Andrzej Duda w wywiadzie dla Interii powiedział, że zmiany kadrowe w kancelarii prezydenckiej nie są efektem żadnej rewolucji, a tego, że pracownicy sami rezygnują. Zapowiedział, że nie ma zamiaru wymieniać wszystkich pracowników kadrowych.

- Jestem zadowolony z Kancelarii, ale niektórym daję nowe szanse, a jeszcze inni sami chcą dla siebie szukać czegoś nowego. Stąd też po wielu rozmowach z Krzysztofem Szczerskim stwierdziłem, że trzeba tworzyć takie wzmocnione biuro spraw międzynarodowych - powiedział i dodał, że pandemia to idealny czas na przeorganizowanie polityki międzynarodowej.

Andrzej Duda odniósł się także do sytuacji związanej z powołaniem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. RMF FM przypomina, że kadencja Adama Bodnara upłynęła we wrześniu 2020 r., ale pełni on funkcję do momentu wyznaczenia nowego RPO.

Sejm już kilkukrotnie starał się powołać nowego rzecznika, jednakże za pierwszym razem kandydatury mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz nie poparło PiS. "Obecnie kandydatami są wysunięty przez PSL i Konfederację Robert Gwiazdowski, a także po raz kolejny mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz zgłoszony przez PiS wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk" - pisze RMF FM.

Podatek cukrowy zrobił swoje, Coca-Cola, Fanta, Pepsi z ceną mocno do góry. Aż trudno uwierzyć, ile kosztująPodatek cukrowy zrobił swoje, Coca-Cola, Fanta, Pepsi z ceną mocno do góry. Aż trudno uwierzyć, ile kosztująCzytaj dalej

- Prezydent nie ma kompetencji do wskazania takiego kandydata, ale mam taką swoją propozycję. Ktoś może uznać, że trochę nietypową czy zadziwiającą - powiedział tajemniczo Andrzej Duda. O kim myśli prezydent Andrzej Duda?

Andrzej Duda o szczepionkach

- Całkiem dobrym i wartym rozważenia kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich mógłby być Jan Maria Rokita. Nie wiem, jakie jest jego zdanie na ten temat, ale to człowiek, który zna politykę i jej realia. Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył. Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny - powiedział prezydent.

Andrzej Duda odniósł się także do głośnego w ostatnim czasie tematu szczepień na koronawirusa. Prezydent powiedział, że zaszczepi się dopiero wtedy, gdy przyjdzie jego kolej i nie pójdzie wzorem innych krajów, gdzie politycy dostają medykamenty przed innymi.

- Nie jestem zwolennikiem przeprowadzania akcji, które polegają na tym, że politycy idą i szczepią się przed innymi. Zwłaszcza że obiektywnie są mniej narażeni, a ja mam jeszcze dodatkowo przeciwciała - skwitował.

- Rząd przygotował pewne reguły, które obowiązują wszystkich i ja też się do nich stosuję. Powinienem być zaszczepiony wraz z ludźmi w wieku 49 lat. Jak przyjdzie ten moment, to zostanę zaszczepiony - powiedział Andrzej Duda i dodał, że nie wyobraża sobie, aby zaszczepił się przed swoimi rodzicami. Podkreślił, że zajmowane stanowisko nie zmienia niczego w tej sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News