pilne
biznesinfo
Autor Maria Glinka - 4 Maja 2020

Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy. Nie tego się spodziewano

Andrzej Duda wygłosił dzisiaj rano specjalne oświadczenie. Według wcześniejszych doniesień Onetu i Rzeczpospolitej przedmiotem wystąpienia miała być dymisja prezydenta – taki krok zapewniłby przesunięcie daty wyborów. Jednak Andrzej Duda nawet nie wspomniał o głosowaniu, a temat jego przemowy dotyczył spraw gospodarczych.

Andrzej Duda do dymisji? Domysły się nie sprawdziły

Andrzej Duda miał podać się do dymisji w czasie dzisiejszego wystąpienia – taki scenariusz zakładał Onet, który potwierdził te doniesienia w trzech źródłach. Gdyby prezydent ustąpił ze stanowiska, to PiS mogłoby wyznaczyć nowy termin wyborów, które mogłoby się odbyć nie później niż w połowie lipca 2020 r. Tym samym przycichłyby głosy krytyki, które spadają na obóz rządzący w sprawie elekcji w trakcie pandemii.

Decyzja o dymisji to, jak mówią posłowie PiS, wariant ostateczny, choć już dziś wiadomo, że dotychczasowe koncepcje przeprowadzenia wyborów 10 maja będą trudne do zrealizowania. Ewentualne zrzeczenie się funkcji było konsultowane z prawnikami związanymi z PiS.

Emeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyEmeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyCzytaj dalej

Dobra wiadomość dla Polski

Jednak w trakcie porannego wystąpienia Andrzej Duda nawet nie wspomniał o wyborach prezydenckich, które mają się odbyć już w najbliższą niedzielę. Oświadczył za to, że rozpoczęła się budowa Baltic Pipe.

„Nie wiemy, jak głęboki będzie kryzys, jaki ta epidemia przyniosła. Jest rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski. Nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę w to głęboko, że na dziesięciolecia. Otóż, faktycznie rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie z szelfu norweskiego do Danii. Z Danii właśnie trafi do Polski, na nasze wybrzeże do Trzęsacza” – oznajmił Andrzej Duda.

Realizacja projektu jest możliwa, ponieważ 30 kwietnia spółka Gaz System SA podpisała kontrakt wykonawczy. Dzięki Baltic Pipe zbudowane zostaną interkonektory, przy pomocy których gaz będzie docierał do państw sąsiadujących z Polską, która stanie się „jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy” - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda wyjawił, że „nie jest tylko projekt polsko-norwesko-duński - jest to projekt, który ma znaczenie dla gospodarki ogólnoeuropejskiej, dla suwerenności energetycznej Unii Europejskiej”.

Są już polskie truskawki. Cena jest powalającaSą już polskie truskawki. Cena jest powalającaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Andrzej Duda zabrał głos ws. doniesień o dymisji. Jest oficjalne stanowisko

Współpraca kluczem do sukcesu

Według Andrzeja Dudy Baltic Pipe to efekt długoletnich działań pełnomocnika rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego oraz premierów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. „Modelowy przykład współpracy” z prezydentem RP udowodnił jego zdaniem, że można realizować polskie interesy z sukcesem.

Prezes spółki Gaz System SA Tomasz Stępień poinformował, że przełom po stronie duńskiej i norweskiej nastąpił w momencie wizyty Andrzeja Dudy. Wtedy to właśnie "strona duńska i norweska uznały ten projekt za swój" – przyznał Stępień.

Wartość całego projektu to 1,5 mld euro, a podpisany kontrakt na budowę opiewa na 280 mln euro. Te pieniądze mają pokryć koszty transportu rur oraz ich rozłożenia na dnie Morza Bałtyckiego. Poza tym dzięki funduszom możliwe będzie mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegu polskim i duńskim. Przepustowość systemu gazociągów między Norwegią, Danią a Polską to 10 mld m³ rocznie.

Od kiedy będzie otwarty fryzjer i kosmetyczka? Rzecznik rządu podał terminOd kiedy będzie otwarty fryzjer i kosmetyczka? Rzecznik rządu podał terminCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZDM chwali się szybką rozbiórką wiaduktu. Internauci są oburzeni, mieszkańcy nie mogli zmrużyć oka
  2. Tragiczne informacje na samym początku tygodnia. MZ podało najnowsze dane
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. "Są wskazania, że Chiny oszukiwały świat" . Bardzo mocne słowa polskiego eksperta
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News