Polska elektrownię atomową zbudują Amerykanie?
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 24 Czerwca 2020

Ameryka zbuduje nam elektrownie atomową? Rozmowy Trumpa i Dudy

Ameryka zbuduje elektrownię atomową w Polsce? Jeden z tematów rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem dotyczy energetyki. Zapadły jasne deklaracje.

Amerykańskie firmy są zainteresowane polskim rynkiem. Energetyka będzie jednym z tematów podczas wizyty Andrzeja Dudy za Atlantykiem. Prezydenci będą rozmawiać między innymi o rozbudowie potencjału jądrowego nad Wisłą, a także o kontraktach na dostawę gazu LNG. Donald Trump, prezydent USA, gości u siebie ubiegającą się o reelekcję polską głowę państwa. Przyglądamy się szczegółom ich rozmów.

Produkty, za które niestety płacisz teraz sporo więcej. Przez ostatnie zmiany w podatkach portfele pustoszejąProdukty, za które niestety płacisz teraz sporo więcej. Przez ostatnie zmiany w podatkach portfele pustoszejąCzytaj dalej

Polska pośrednikiem USA w energetyce

Gazoport w Świnoujściu przyjmuje dostawy amerykańskiego gazu CNG dla Polski. Umowy zawarte przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo są skonstruowane na wiele lat. Forma kontraktów, jakie zostały podpisane pomiędzy PGNiG, a między innymi Cheniere zakłada, że Polska będzie miała możliwość dalszej odsprzedaży gazu. To Warszawa ma decydować komu i za ile zechce przekazać amerykański surowiec. Polska jest więc pośrednikiem amerykańskiego biznesu energetycznego w Europie Wschodniej. Firmy z USA, które widzą w tej współpracy duży potencjał do rozwoju biznesu coraz chętniej interesują się naszym rynkiem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

Wzmożoną aktywność USA widać przy budowie nowych elektrowni. Mająca swoją siedzibę w Fairfield spółka wygrała przetarg na budowę bloku C w elektrowni w Ostrołęce, a także zaangażowana jest w inwestycję w należącej do PGE elektrowni Dolna Odra. Według wstępnych planów nowe bloki mają być zasilane gazem. Jest to początek wycofywania się Polski z węgla na rzecz amerykańskiego gazu. Inną poruszoną kwestią mają być elektrownie jądrowe. Obecnie urzędujący rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział realizację inwestycji w energetyce jądrowej.

Czy USA wybudują elektrownię atomową w Polsce?

Andrzej Duda ma za oceanem wzmocnić lobbing za zmianą tamtejszego prawodawstwa. Obecnie spółki z USA nie mogą wspierać inwestycji jądrowych poza granicami Stanów. Postulat zniesienia zakazu inwestycji w atom wniosła senator Lisa Murowski, konsultacje nad ustawą mają potrwać do połowy lipca. Obecnie pomoc w budowie energetyki atomowej w Polsce wyrazili Rosjanie oraz Chińczycy. Andrzej Duda ma swoją wizytą afirmować pogląd, że Polska chce budować swoją sieć elektrowni atomowych wspólnie z Amerykanami i gotowa jest na inwestycje tamtejszych koncernów jądrowych nad Wisłą - podaje portal Salon24.

Dzisiejsza wizyta Andrzeja Dudy w USA jest piątym dwustronnym spotkaniem z Donaldem Trumpem. Jak wskazuje kancelaria polskiego prezydenta, wspólne rozmowy, na które przeznaczono niecałe 30 minut, mają dotyczyć przede wszystkim bezpieczeństwa, energetyki oraz współpracy w zakresie handlu i telekomunikacji. Andrzej Duda swoją podróżą do Stanów zachęca amerykański biznes do szerszego inwestowania w naszym kraju.

Już nie będziesz musiał się cofać po prawo jazdy. A to nie koniec udogodnieńJuż nie będziesz musiał się cofać po prawo jazdy. A to nie koniec udogodnieńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najwyższy stopień zagrożenia na południu Polski. Będzie bardzo niebezpiecznie
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
Nowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyNowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News