amazon
Pixabay/Simon
Autor Komunikaty prasowe - 23 Stycznia 2020

Amazon najbardziej wartościową marką na świecie

Amazon jest najbardziej wartościową marką świata wynika z przygotowanego raportu przez firmę doradczą Brand Finance — poinformował portal money.pl. Wartość marki, gdyby była licencjonowana na wolnym rynku miałaby wynieść według szacunków 220,7 miliardów dolarów. 

Amazon najcenniejszy

- Jaki jest cel silnej marki: przyciąganie klientów, budowanie lojalności, motywowanie pracowników? Wszystko prawda, ale przynajmniej w przypadku marki komercyjnej pierwsza odpowiedź musi zawsze brzmieć „zarabiać pieniądze” – mówi David Haigh, szef Brand Finance, firmy która przygotowała ranking.

W rankingu Brand Finance Global 500. używa się wyceny marki według metody zdyskontowanych opłat licencyjnych „royalty from relief”, podczas której analizowana jest marka, jej potencjał, ryzyka oraz wyceniane są przepływy pieniężne wynikające z korzystania z wycenianej marki. Wycena bazuje na wysokości zakładanej opłaty licencyjnej, jaką właściciel marki musiałaby płacić za używanie marki, gdyby sam nie był jej właścicielem.

Duży wzrost wartości marki Amazon (o 17,5 proc. w porównaniu do roku ubiegłego) ma być zawdzięczany między innymi rozwojowi obliczeń w chmurach, sztucznej inteligencji i platformy streamingowej Amazon Prime Video.

Już w lutym bardzo wielu Polaków czeka kolejny wydatek. Niestety, większy niż przed rokiemJuż w lutym bardzo wielu Polaków czeka kolejny wydatek. Niestety, większy niż przed rokiemCzytaj dalej

Na kolejnych dwóch miejscach doszło do wymiany miejsc i tym razem to marka Google jest drugą najbardziej wartościową marką(159,22 mld dol.), natomiast potentat z branży IT marka Apple uplasowała się na miejscu trzecim z wyceną 140,52 mld dol. Warto zauważyć, że wycena "nadgryzionego jabłka" spadła o 8,5 proc.

Także czwarte miejsce zajmuje korporacja z USA. Markę Microsoftu Brand Finance ocenił na 117,07 mld dol., 2,1 proc. mniej niż przed rokiem.

Pierwszą marką spoza USA w zestawieniu jest Samsung. Koreańska firma znalazła się na piątym miejscu. Jej markę wyceniono na ponad 94 mld dol.

Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  2. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  3. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News