Allegro z problemami
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 20 Stycznia 2020

Bunt sprzedawców na Allegro. Możemy pożegnać się z tanimi zakupami?

Allegro.pl, największy w Polsce wirtualny marketplace, łączący sprzedających z kupującymi, zapowiedział właśnie zmiany w regulaminie naliczania opłat i prowizji. Sprzedawcy są zaniepokojeni, gdyż nie mają pewności jak dokładnie wpłynie to na ich przychody ze sprzedaży.

Portal 17 stycznia 2020 wydał oświadczenie, w którym informuje o swoich planach. Największe kontrowersje budzi zapowiedź nowego systemu naliczania prowizji od transakcji, który Allegro chce uruchomić od 2 kwietnia 2020 roku. Od tej daty, prowizja dla transakcji innych niż z funkcją Allegro Smart obejmie zarówno koszt produktu jak i koszt dostawy. Wcześniej prowizja była płacona jedynie za produkt. Dla funkcji Allegro Smart też pojawi się jednak opłata, którą poniesie sprzedający, a mowa o dostawach realizowanych przez kuriera (za zakupy na kwotę min. 100 zł - usługa jest darmowa).

Wyższa prowizja od transakcji bez opcji Allegro Smart

Czemu mają służyć zmiany? Istnieją domysły, że jest to metoda na zwiększenie popularności usługi Allegro Smart - opcji zakupów z darmową wysyłką. Jest ona dostępna przy wykupieniu abonamentu. Allegro wprowadzając tę metodę dołączył do rzeszy firm stosujących model subskrypcyjny swoich usług, który ostatnimi czasy jest niezwykle popularny - dając dodatkowe korzyści kupującym zapewnia też większą przewidywalność biznesu dla operatora.

Rozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznaniaRozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznaniaCzytaj dalej

Innego zdania są jednak sprzedawcy potencjalnie dotknięci zmianą. Zostają bowiem postawieni w sytuacji, gdy nie są w stanie przewidzieć co wybierze ich klient - opcję SMART czy też zwykłą dostawę, przez co nie mogą w pełni przewidzieć przychodu.

To jedno, gdyż oprócz tego mamy jeszcze kwestię sprzedawców drobnych artykułów, często nieprzekraczających kwot kilku złotych, dla których dodatkowa opłata może oznaczać kompletną utratę opłacalności sprzedaży. Dla nich jedynym rozwiązaniem wydaje się być wprowadzenie wyższych cen za produkty.

Allegro stawia na satysfakcję klientów

Allegro jest gigantem sprzedaży online w Polsce. Sprzedawcy nawet jeśli niezadowoleni z decyzji portalu, nie mają większego wyboru, gdyż nigdzie indziej nie są w stanie dotrzeć do takiej liczby kupujących. Podając za business insider na platformie znajdziemy obecnie bazę 21 mln zarejestrowanych użytkowników, wśród których sprzedaż prowadzi 140 tys. małych i średnich polskich firm. Są to znaczące liczby i znacząc kanał sprzedaży dla wielu przedsiębiorców.

Rząd źle wyliczył waloryzację emerytur? Seniorzy mogą zyskać o wiele więcej niż przypuszczanoRząd źle wyliczył waloryzację emerytur? Seniorzy mogą zyskać o wiele więcej niż przypuszczanoCzytaj dalej

Na swoją obronę Allegro podaje statystyki. Michał Bonarowski, public relations officer spółki, mówi w rozmowie z serwisem Business Insider, o tym że sprzedający, których oferty posiadają możliwość zakupu przez Allegro Smart, mają wyższe wskaźniki sprzedaży. W 2019 roku wzrost sprzedaży wyniósł dla tych podmiotów 37 %, dla sprzedawców nie oferujących Allegro Smart jedynie 16 %.

Na razie toczy się dyskusja. Część sprzedawców gotowa jest już na zgłoszenie sprawy do UOKiK, jako że dopatrują się w działaniu Allegro nadużycia pozycji dominującej na rynku. Allegro odpiera zarzuty tłumacząc, że firmie zależy na satysfakcji klienta. Ze względu na coraz większą popularność zakupów online, również sektor usług pocztowych i kurierskich jest pod znaczną presją - co widać choćby po zmienionym niedawno cenniku Poczty Polskiej. Działanie Allegro jest zatem pochodną znacznie większych przetasowań na rynku. Oby wyniknęło z nich coś więcej niż jedynie droższe zakupy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News