Allegro pod lupą
Wikimedia Commons/Hubert Śmietanka/GNU
Autor Oktawian Góral - 4 Września 2020

UOKiK prześwietli Allegro. Powodem liczne skargi

Allegro pod lupą urzędu antymonopolowego. Do UOKiK-u wpływa masa skarg na platformę w sprawie prowizji, które są pobierane przez giganta.

Allegro pod kontrolą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, antymonopolowy organ kontrolny reaguje na skargi od sprzedawców, które do niego docierają. Chodzi o system prowizyjny, jaki stosuje platforma sprzedażowa. Allegro jest największą platformą w Polsce i hegemonem naszego rynku, obecnie szykuje się do wejścia na giełdę.

Allegro pod lupą

Pozycja Allegro wiąże się z tym, że firma budzi szczególne zainteresowanie urzędu antymonopolowego. – Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, które jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie urzędu.

Waloryzacja emerytur i rent 2021. Wiadomo już dokładnie, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni seniorówWaloryzacja emerytur i rent 2021. Wiadomo już dokładnie, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni seniorówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieli
2. Tysiące emerytów dostanie minimum 2400 zł emerytury. Prezydent właśnie podpisał ustawę
3. Pojawił się poważny problem z ZUS-em. Wiele osób może mieć kłopot z otrzymaniem obiecanych pieniędzy

Pod kontrolą UOKiK-u na wnioski sprzedawców znajdzie się najnowsza zmiana naliczania prowizji od transakcji. Jak podaje Puls Biznesu, poprzednio wartość prowizji zależała wyłącznie od ceny towaru, teraz doliczana jest również opłata za przesyłkę. Urząd antymonopolowy zajrzy także do zasad zwrotu prowizji przez Allegro oraz podejmie kwestie systemu Allegro Smart, w ramach którego użytkownicy w zamian za miesięczny abonament mogą korzystać z bezpłatnych dostaw. UOKiK podkreśla, że postępowania prowadzone są "w sprawie", a nie "przeciwko". Oznacza to, że nikomu nie zostały postawione konkretne zarzuty. Dopiero po weryfikacji takowe mogą się pojawić.

Allegro będzie ukarane?

Allegro komentuje sprawę i wskazuje, że jest gotowe na współpracę. Komunikat prasowy spółki jest jednoznaczny: – Traktujemy zgodność z przepisami prawa bardzo poważnie, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji. Allegro będzie w dalszym ciągu w pełni współpracować z UOKiK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty. Jesteśmy przekonani, że postępowaniepotwierdzi wysokie standardy naszej działalności – czytamy w oficjalnym stanowisku.

Okazuje się jednak, że to nie koniec problemów platformy Allegro. Przeciwko (a nie "w sprawie") platformie UOKiK wszczęto postępowanie dotyczące sposobu pozycjonowania i prezentacji produktów na stronie. Po ponad dwuletniej kontroli okazało się, że na szczycie rekomendowanych produktów są te, które platforma sprzedaje samodzielnie, a dopiero na niższych pozycjach są propozycje sprzedawców indywidualnych. Puls Biznesu wskazuje, że za nadużywanie pozycji dominującej grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów. Zyski netto pod koniec 2019 r. przekroczyły 1,5 mld złotych.

Kaczyński się upiera, a Niemcy ostro protestują. Kluczowe dla PiS przedsięwzięcie kością niezgodyKaczyński się upiera, a Niemcy ostro protestują. Kluczowe dla PiS przedsięwzięcie kością niezgodyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Była rywalka Agnieszki Radwańskiej walczy ze śmiertelną chorobą. W szpitalu rozgrywa najważniejszy mecz życia
  2. Rząd podjął decyzję. Rozporządzenie podpisane. Klamka zapadła
  3. Segregacja śmieci już nie na 5 a na 3 frakcje? Szykują się zmiany w gospodarce odpadami
  4. Aż 83 proc. Polaków zaczyna od niej dzień. Teraz grozi nam deficyt i wysokie podwyżki cen
  5. Już nie dziura, a krater. Na wypłaty rent i emerytur zabraknie nawet 100 miliardów złotych
  6. Tajna receptura na gołąbki babci Reginy, z daleka czuć ich wybitny aromat
Wyjątkowy Fiat 126 maluch ozdobiony nietypową grafiką. Zachwycające zdjęcia, które warto zobaczyćWyjątkowy Fiat 126 maluch ozdobiony nietypową grafiką. Zachwycające zdjęcia, które warto zobaczyćCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News