Allegro - przesyłka ze sklepu internetowego przekazywana z rąk do rąk.
wikimedia.org/Klapi
Autor Redakcja BiznesInfo - 2 Czerwca 2020

Allegro wprowadza prowizję od dostawy. Sprzedawcy się buntują, klienci wprost przeciwnie

Od wczoraj Allegro wprowadziło podwyżki zapowiadane już na początku roku. Serwis znacząco zwiększył prowizję od sprzedaży, jak również kosztów wysyłki.

Allegro zwiększyło prowizję

Zważywszy na nowy regulamin opłat prowizyjnych na Allegro, zaczną one także uwzględniać koszty dostawy. Zmiana nie będzie jednakże dotyczyła sprzedawców, którzy oferują dostawę w ramach Allegro Smart lub darmową dostawę. Sposób naliczania prowizji w tych przypadkach pozostanie bez zmian. Nowe zasady prowizji na Allegro zaprezentował serwis na rzeczowych przykładach:

  1. Sprzedawca sprzedał przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Klient wybrał dostawę o wartości 18 zł. Prowizja 6% od kwoty 118 zł wyniesie więc 7,08 zł.
  2. Sprzedawca sprzedał przedmiot o wartości 100 zł z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Klient wybrał dostawę do punktu odbioru w ramach Allegro Smart! Prowizja 6% od kwoty 100 zł wyniesie więc 6 zł. Ta metoda dostawy jest dla kupującego bezpłatna, dlatego prowizja obejmuje tylko koszt towaru.
  3. Sprzedawca sprzedał przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%, wraz z przedmiotem o wartości 50 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 8%. Klient wybrał dostawę tych dwóch przedmiotów o wartości 18 zł. Koszt dostawy rozłoży się na zakupione przedmioty po 9 zł. Prowizja 6% od kwoty 109 zł wyniesie 6,54 zł. Prowizja 8% od kwoty 59 zł wyniesie 4,72 zł.

Ciekawym zabiegiem marketingowym wykazało się Allegro w fakcie zwiększania prowizji wśród najpopularniejszych kategorii m.in. w kategorii książki i komiksy, gry na konsole, komputerowe PC, uroda, erotyka czy suplementy diety. Taki sposób naliczania prowizji najprawdopodobniej nie spodoba się jednak stałym klientom serwisu aukcyjnego.

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

Allegro zachęca do Allegro Smart

Znana opcja Allegro Smart! według serwisu ma być atrakcyjną ofertą, nie tylko dla kupujących, ale także i sprzedających, którzy dzięki tej usłudze będą mogli zaoszczędzić przy naliczaniu prowizji ze sprzedaży, która w innych przypadku obejmować będzie teraz koszty dostawy do kupującego. Poprzez zmianę sposobu naliczania prowizji Allegro chce promować wysyłkę poprzez Allegro Smart i zachęcić sprzedawców do dołączania do programu, podobnie z resztą jak zrobił to już kiedyś Empik ze swoim Empik Premium.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wojsko przejmie bezrobotnych. 3 tys. zł za miesiąc szkolenia
2. Nie żyje 22-latka napadnięta i zgwałcona w kościele. Tragedia, o której piszą największe, światowe media

Z punktu widzenia kupujących program jest rzeczywiście bardzo korzystny. Niestety sprzedawcy odczuwają jego niedogodności i raczej nie są do niego skłonni. Głównie z powodu konieczności dorzucania się do wysyłki w programie. Dotychczas to serwis ponosił całość kosztów jego obsługi. Zmiany wprowadzone w regulaminie sprzedaży przerzuciły część kosztów również na sprzedawców. Dodatkową zmianą, jaka wejdzie w życie w czerwcu, będzie też odmienny sposób zwracania prowizji. W przypadku wystąpienia o zwrot będzie on dotyczył całości kwoty: nie będzie można rozdzielić prowizji na koszty dostawy i koszty zakupu, co też będzie pewnym novum.

Opłata covidowa w co trzecim szpitalu. Dopłacisz nawet 350 zł za wizytę, UOKiK apelujeOpłata covidowa w co trzecim szpitalu. Dopłacisz nawet 350 zł za wizytę, UOKiK apelujeCzytaj dalej

Czy ceny na Allegro wzrosną?

Najpopularniejszy serwis aukcyjny może w związku z nowymi regulacjami, oprócz zysków, z drugiej strony wygenerować olbrzymie straty. Sprzedawcy chcąc zmniejszyć koszty, będą próbować przerzucić je na kupujących. Czy jednak wpłynie to na jej popularność? Pewnie nie, ponieważ Allegro jest najbardziej znane wśród konsumentów, sprawdzone, a także zaufane wśród innych stron do zakupów online.

- Klienci na Allegro oczekują niskich i przejrzystych kosztów dostawy. Obecnie zdarza się, że ceny dla tych samych metod dostawy istotnie różnią się pomiędzy ofertami. Może to spowodować, że klienci będą szukać innych miejsc do zakupów, gdzie koszty dostawy są niższe i bardziej przewidywalne. Chcemy przekonać kupujących, że warto kupować od sprzedawców na Allegro, bo tutaj mają niskie koszty dostaw, a nawet dostawy bezpłatne dla klientów, na przykład w ramach programu Allegro Smart! Wierzymy, że to rozwiązanie spowoduje zwiększenie satysfakcji klientów, co w rezultacie pozytywnie wpłynie na biznes sprzedających na Allegro - czytamy w oświadczeniu, jakie Allegro przesłało portalowi antyweb.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 6-latka wpadła do stawu. Trwa akcja reanimacyjna
  2. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności
Dziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuDziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News