Notowania Alior Banku drastycznie spadły podczas piątkowej sesji
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Października 2019

Alior Bank w krytycznej sytuacji. Jeszcze nigdy nie było tak źle

Alior Bank ma kłopoty. Notowania spółki na zakończenie piątkowej sesji spadły o ok. 15 proc. Jeden walor banku kosztuje ok. 30,8 zł, co jest najniższym wynikiem w swojej historii - informuje Business Insider Polska.

Alior Bank ma kłopoty

Alior Bank w opałach. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest prawdopodobnie komunikat wydany przez bank po sesji, która miała miejsce w czwartek. Alior Bank uważa, że w wyniku interpretacji zasad, które narzucił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący kredytów konsumenckich jego wynik odsetkowy w III kwartale bieżącego roku będzie mniejszy o 102 mln zł, z kolei zysk netto o 83 mln zł.

Jednak na tym nie koniec. Orzeczenie uderzy także w Alior Bank w trakcie trzech ostatnich miesięcy tego roku. Szacunki wyniku odsetkowego w IV kwartale 2019 roku wskazują na wynik około 79 mln zł. Mniejsze wpływy i spadek rentowności w przyszłości może odstraszyć potencjalnych inwestorów.

Zasiłek możesz otrzymać bez względu na dochody. Liczą się konkretne przypadkiZasiłek możesz otrzymać bez względu na dochody. Liczą się konkretne przypadkiCzytaj dalej

Pożar za pożarem

Drastyczne załamanie notowań Alior Banku ma też inne przyczyny. I to poważne. W czwartek na portalu Business Insider Polska ukazał się tekst o tym, że jak kontrolowany pośrednio przez Skarb Państwa Alior Bank sponsorował pewną inwestycję na warszawskim starym mieście. Za inwestycją stali główni bohaterowie afery reprywatyzacyjnej - Maciej M. i jego syn Maksymilian. Kredyt, który przyznał im Alior Bank, jest zabezpieczony nieruchomością, która jest objęta postępowaniem rozpoznawczym prowadzonym przez komisję weryfikacyjną. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Natomiast “Puls Biznesu” poinformował, że Komisja Nadzoru Finansowego już od dwóch tygodni przeprowadza kontrole 50 najwyższych kredytów korporacyjnych Alior Banku. W kontrolach uczestniczy 30 urzędników KNF.

Zbyt wysoka emerytura pozbawi cię świadczenia. Trzynastka jednak nie dla wszystkichZbyt wysoka emerytura pozbawi cię świadczenia. Trzynastka jednak nie dla wszystkichCzytaj dalej

Najniższy wynik w historii

W konsekwencji ostatnich wydarzeń kurs akcji Alior Banku w piątek rano drastycznie spadł. Niedługo po 9 rano na GPW spadki liczyły 10 proc., po 15 minutach doszły do 15 proc., a po pół godz. do 17 proc. Dzień Alior Bank zakończył ze stratą 15 proc. Aktualnie jeden walor banku kosztuje ok. 30,8 zł, co daje najniższy wynik w swojej historii. Od początku 2019 roku Alior Bank stracił ok. 42 proc., a kapitalizacja giełdowa spółki wynosi aktualnie ok. 4 mld zł.

Alior Bank pociągnął za sobą swojego największego akcjonariusza, czyli PZU - notowania spółki spadły o 3,8 proc. Z kolei inne banki także zanotowały spadki - Bank Millennium o 6,8 proc., Santander Bank Polska o 5,6 proc., a mBank o ok. 2,4 proc.

Czy w takim razie Alior Bank jest poważnie zagrożony? Eksperci uważają, że mimo ścięcia zysków i potencjalnych odpisów sytuacja banku jest stabilna. Alior Bank ma 600 mln nadwyżki ponad minimalne wymogi i nadal będzie rentowny - podaje Business Insider.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  3. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  4. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  5. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  6. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  7. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News