Alimenty i dochody rodziców w nowym kodeksie pracy
Pexels/Karolina Grabowska
Autor Maria Glinka - 2 Grudnia 2020

Dłużnicy alimentacyjni już się nie wykręcą. Oberwać mogą również ich pracodawcy

Alimenty mogą okazać się problemem nie tylko dla osób zobowiązanych do opłaty. Dotkliwe skutki czekają także na pracodawców, którzy wspierają dłużników alimentacyjnych w ukrywaniu dochodów. Wszystko z uwagi na nowelizację kodeksu pracy, która obowiązuje od początku grudnia.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie są nowe zapisy kodeksu pracy w sprawie ukrywania dochodów
 • Jakie kary czekają na pracodawców
 • Jakie są zasady obowiązku alimentacyjnego w Polsce

Alimenty a dochody. Nowe zasady kodeksu pracy

Walka z dłużnikami, którzy zalegają w sprawie alimentów, wkroczyła na nowy etap. Od 1 grudnia 2020 r. obowiązuje bowiem znowelizowany kodeks pracy, który zaostrza przepisy względem pracodawców, którzy pomagają dłużnikom ukrywać wyższe dochody.

Wyższe kary finansowe mają zniechęcić przełożonych do tzw. wypłat „pod stołem”. Nowe zapisy sprawią, że takie praktyki przestaną być opłacalne dla przełożonych, a rodzic, który do tej pory fałszywie zaniżał swoje zarobki, nie uchyli się od płacenia alimentów.

Na dotkliwą grzywnę naraża się szef, który osobie uchylającej się od alimentów wypłaca wyższą kwotę niż wskazuje wysokość wynagrodzenia w umowie. Konsekwencje finansowe czekają także na każdego, kto zatrudni „na czarno” osobę, która powinna płacić alimenty. Za takie postępowanie grozi grzywna od 1,5 tys. do nawet 45 tys. zł.

Dwugłos w sprawie nowych zasad. Czy obywatele zaczną płacić alimenty?

Część ekspertów pozytywnie ocenia nowelizację kodeksu pracy i uważa zmiany za niezbędny element walki z obywatelami, którzy nie płacą alimentów. - Biorąc pod uwagę surowość grożących za to sankcji, można mieć nadzieję, że nowe przepisy przyniosą oczekiwany rezultat - oznajmił w rozmowie z Rzeczpospolitą Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Wątpliwości co do efektywności nowego prawa ma natomiast prof. Jarosław Świeczkowski. - Skuteczność nowych kar zależeć będzie od skuteczności inspekcji pracy. A nie jest ona rewelacyjna, delikatnie mówiąc, nawet kiedy otrzyma doniesienie od np. wierzyciela alimentacyjnego.

Zdaniem specjalisty z ukrywania dochodów zysk czerpie nie tylko osoba, która musi płacić alimenty, ale i też jego przełożony. Dlatego też część osób może nie wziąć pod uwagę finansowego ryzyka, jakie wiąże się z działaniem niezgodnym z prawem. - Zarówno pracodawca, jak i pracownik zobowiązany do alimentów najczęściej są zainteresowani ukryciem różnic między treścią umowy o pracę a faktycznie płaconym wynagrodzeniem - wyjaśnił profesor.

Kaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościKaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Alimenty w Polsce. Najważniejsze zasady

Alimenty są aspektem regulowanym na mocy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dział III ustawy wskazuje, że obowiązek alimentacyjny może wynikać z pokrewieństwa, powinowactwa bądź małżeństwa.

W Polsce najczęściej płaci się alimenty na poczet dzieci. Art. 133 kodeksu wskazuje, że pieniądze muszą być przekazywane względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której dochody z majątku dziecka są wystarczającym pokryciem kosztów jego wychowania i utrzymania.

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie uzyskania pełnoletności. Infor tłumaczy, że alimenty płaci się do momentu, w którym dziecko nie będzie w stanie się samodzielnie utrzymać. Po 18. roku życia dziecka rodzic jest zobowiązany do płatności w dwóch przypadkach – gdy dziecko uczy się, aby zdobyć zawód lub gdy jest chore, co uniemożliwia mu dalsze kształcenie i uzyskanie pełnej niezależności.

W celu określenia wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę niezbędne potrzeby dziecka. Na ostateczną stawkę alimentacyjną mają wpływ także możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców. Do 18. roku życia alimenty trafiają do rodzica, który na co dzień opiekuje się dzieckiem. Później pieniądze są przekazywane bezpośrednio dziecku.

Premier potwierdził, kiedy Polacy mogą zacząć się szczepić. 6,5 mln osób załapie się w pierwszej kolejcePremier potwierdził, kiedy Polacy mogą zacząć się szczepić. 6,5 mln osób załapie się w pierwszej kolejceCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News