Alfa - taki stopień alarmu wprowadził w kraju Mateusz Morawiecki
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 28 Sierpnia 2019

Od dzisiaj na terenie całego kraju obowiązuje stopień alarmowy. Zarządzenie Morawieckiego

Alfa - na wprowadzenie tego stopnia alarmowego zdecydował się Mateusz Morawiecki. Ten będzie obowiązywał od dzisiaj (28.08.19) na terenie całego kraju do 4 września. Wszystko ma związek z obchodami rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które w najbliższą niedzielę będą miały miejsce w Warszawie.

Alfa, czyli najniższy z czterech stopni alarmowych zdecydował się wprowadzić na terenie całego kraju Mateusz Morawiecki. Taka decyzja jest podyktowana standardami bezpieczeństwa, których wymaga od władzy organizacja obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, na którą do Warszawy zjechać mają się liderzy państw Europy, ale także 45. prezydent Stanów Zjednoczonych - Donald Trump.

Co oznacza stopień alfa wprowadzony w całym kraju? To przede wszystkim wiadomość dla służb odpowiadających za bezpieczeństwo, jak policja, by zachować szczególną ostrożność i czujność podczas swoich rutynowych działań. Poza stopniem alarmowym alfa wprowadzono także stopień alarmowy CRP, który z kolei dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Alfa oraz CRP wprowadzone na terenie całego kraju

MSWiA uspokaja jednak, że stopnie alarmowe nie oznaczają, że coś złego będzie się działo w Polsce. Są jedynie informacją dla służb. Podobne sytuacje, kiedy tego typu decyzje są podejmowane zostały przywołane przez resort w komunikacie. Jak wskazuje - mowa o szczycie klimatycznym COP24 czy Światowych Dniach Młodzieży. Alarmy będą obowiązywały do 4 września.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - wyjaśnia MSWiA.

Co zaś tyczy się wizyty liderów państw w Warszawie, najbardziej wyczekiwana jest oczywiście ta Donalda Trumpa. W tej sprawie głos zabierał już Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zapowiedział, że Morawiecki z Trumpem zobaczy się 2 września, kiedy to będą rozmawiać w KPRM o kwestiach bezpieczeństwa oraz gospodarczych.

2 września premier Mateusz Morawiecki spotka się z Donaldem Trumpem. Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W tej chwili trwają przygotowania do tego. Odbędzie się spotkanie i w cztery oczy, i potem w nieco szerszym formacie. Na pewno tematami rozmowy będą kwestie bezpieczeństwa, ale oczywiście również kwestie związane ze współpracą gospodarczą - mówił Dworczyk.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News