Aktywni plus - nowy program specjalnie dla seniorów
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 18 Grudnia 2020

Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł

Aktywni plus to program skierowany specjalnie dla osób starszych. Już od nowego roku rozpocznie się nabór wniosków. Jakie niespodzianki rząd przygotował specjalnie dla seniorów?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym ma polegać program Aktywni plus,
  • Jakie fundusze zostaną przeznaczone na realizację inicjatywy,
  • Kto oprócz seniorów skorzysta z inicjatywy.

Aktywni plus

Program Aktywni+ to inicjatywa rządu skierowana specjalnie dla seniorów. Nabór ofert ma rozpocząć się już z początkiem 2021 roku. Wieloletnia inicjatywa będzie działała w latach 2021-2025 i ma każdego roku pochłaniać z budżetu państwa 40 mln zł.

Ideą przyświecającą całej inicjatywie jest jak największe zaktywizowanie osób starszych tak, by jak najaktywniej uczestniczyły we wszystkich dziedzinach życia społecznego, czytamy w komunikacie na stronie rządowej.

- Priorytetem polityki senioralnej rządu jest wsparcie seniorów na możliwie wielu obszarach. Bardzo zależy nam na tym, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne, rozwijały swoje kompetencje i zainteresowania w jesieni życia, a proces starzenia się społeczeństwa traktowany był jako wyzwanie i szansa na rozwój, a nie jego zagrożenie - wyjaśniła minister Marlena Maląg cytowana w komunikacie i dodała, że nowa inicjatywa ma stanowić istotne narzędzie w realizacji polityki senioralnej rządu.

Dzięki inicjatywie Aktywni plus, wiele organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów, które działają na rzecz seniorów, będą mogły ubiegać się o przyznanie dofinansowania swoich projektów. Subwencje mają wynieść od 25 do 250 tysięcy zł.

Pekao nie ma dobrych wieści dla Polaków. Sytuacja nadal krytyczna, choć jest światełko w tuneluPekao nie ma dobrych wieści dla Polaków. Sytuacja nadal krytyczna, choć jest światełko w tuneluCzytaj dalej

Cztery obszary dofinansowania

Jak czytamy w komunikacie, subwencje mają być przyznawane w czterech priorytetowych obszarach. Pierwszym z nich ma być aktywność społeczna, która ma obejmować wszelkie działania, które mają na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, czytamy na stronie rządu. Obszar ten ma dotyczyć również wspierania osób starszych, które nie mogą działać samodzielnie, a także zwiększyć zaangażowanie emerytów w obszarze rynku pracy.

Drugi obszar finansowania ma dotyczyć partycypacji społecznej, która jest istotna przy wzmacnianiu samoorganizacji środowiska osób starszych, a także zwiększania ich wpływu na decyzje dotyczące warunków życia Polaków.

Kolejnym obszarem, na który rząd chce przeznaczyć środki, jest szeroko pojęta cyfryzacja. Chodzi o wszelkie działania mające na celu zwiększenie umiejętności posługiwania się przez emerytów nowoczesnymi technologiami, których nieznajomość grozi w dzisiejszych czasach wykluczeniem i brakiem dostępu do informacji.W tym wypadku chodzi także o upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.

Ostatnim obszarem finansowania mają być działania mające na celu wzmacnianie relacji międzypokoleniowych, a także kształtowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku osób starszych, a także zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, inicjatywa ma być przystosowana do panujących warunków, co ma sprzyjać pełnemu wykorzystaniu potencjału organizacji pozarządowych do realizacji ząłożeń przedsięwzięcia Aktywni plus.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Pilny komunikat wielkiego polskiego banku. Lepiej się z nim zapoznaj, sprawa jest poważna
  2. Potężne wzrosty cen paliw. Z wycieczką na stację nie ma co zwlekać, będzie jeszcze drożej
  3. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News