Akt notarialny nie musi oznaczać, że mieszkanie jest Twoje
public domain pictures
Autor Komunikaty prasowe - 15 Grudnia 2019

Masz akt notarialny? To wcale nie musi oznaczać, że mieszkanie jest już Twoje

Akt notarialny lub zapis w księdze wieczystej zdaniem wielu ludzi oznacza, że mieszkanie staje się własnością danej osoby. Tak istotnie się zdarza w określonych przypadkach, jednak nie we wszystkich.

Akt notarialny nie oznacza, że mieszkanie staje się własnością

Akt notarialny, ani zapis w księdze wieczystej nie jest gwarancją, że mieszkanie staje się własnością danej osoby, jak wielu uważa. Jest tak tylko w określonych przypadkach, ale nie zawsze. “Przeniesienie prawa własności na osobę, która kupuje lokal, odbywa się bardzo konkretnych momentach, określonych prawem” - informuje “Business Insider”.

Żeby nabyć samodzielny lokal wystarczy akt notarialny

W przypadku kupna samodzielnego lokalu, to według artykułu 157 paragraf 1 kodeksu cywilnego „własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu”. Przepisy mówią, że osoba nabywająca dane mieszkanie, stanie się jego właścicielem, gdy nastąpi podpisanie umowy sprzedaży. Musi mieć ona formę aktu notarialnego, bo inaczej nie będzie miała mocy prawnej.

Zapis w księdze wieczystej

Znaczenie ma również zapis w księdze wieczystej. Wykonanie go jest zazwyczaj możliwe w kilka tygodni od zakupu lokalu mieszkalnego. Wówczas będzie miał on tzw. charakter deklaratoryjny i będzie stanowił potwierdzenie prawa własności nabycia mieszkania. Ma on bardzo duże znaczenie, ponieważ w naszym kraju obowiązuje tzw. rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, czyli:

Bardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćBardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćCzytaj dalej

“W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi, nabył własność lub inne prawo rzeczowe”.

W przypadku mieszkania od dewelopera akt notarialny nie wystarczy

“Sytuacja z przeniesieniem prawa własności wygląda inaczej w przypadku mieszkania kupionego od dewelopera. Do momentu sprzedaży, takie lokale zwykle są niewyodrębnione i stanowią własność dewelopera” - informuje “Business Insider”. Z tego względu w ramach jednej umowy, którą jest akt notarialny, należy wykonać dwie czynności - wyodrębnienia lokalu i przeniesienia prawa jego własności na nabywcę.

Wyodrębniony lokal jest osobną nieruchomością (z udziałem w nieruchomości wspólnej) i ma też swoją księgę wieczystą. Deweloper przed wyodrębnieniem lokalu mieszkalnego jest zobowiązany uzyskać najpierw właściwe zaświadczenie od starosty, które potwierdza spełnienie ustawowych wymagań.

Urzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiUrzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiCzytaj dalej

Ustawa o własności lokali mówi jednoznacznie, w którym momencie nabywca mieszkania deweloperskiego, stanie się jego prawowitym właścicielem. Zgodnie z artykułem 7 ustęp 2 wspomnianej ustawy: „umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego; do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej”.

“Ze względu na konstrukcję przepisów, osoba zawierającą umowę deweloperską, musi dość długo poczekać na prawo własności do lokalu. Jeżeli taki nabywca wybrał mieszkanie znajdujące się na wczesnym etapie budowy, to między podpisaniem umowy deweloperskiej a przeniesieniem prawa własności lokalu, może upłynąć nawet 20 czy 30 miesięcy” - podaje “Business Insider”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. Pacjentka była przytomna przez całą operację. Lekarze nie reagowali na jej krzyki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News