Ministerstwo Finansów
Adrian Grycuk/Wikipedia
Autor Kasper Starużyk - 29 Czerwca 2020

Akcyza na e-papierosy jednak odroczona. Nowy projekt ministerstwa finansów

Akcyza na e-papierosy odroczona. Przedsiębiorcy póki co nie zapłacą podatku. Resort finansów pracuje jednak nad nową ustawą.

Akcyza na e-papierosy miała obowiązywać już od 1 lipca, resort finansów wydał jednak nowe rozporządzenie. Nowy podatek został odroczony do końca września 2020 roku. Miłośnicy elektronicznego dymka nie mogą jednak spać spokojnie, gdyż ministerstwo cały czas pracuje nad opodatkowaniem e-papierosów i tak zwanych wyrobów nowatorskich.

Akcyza odwołana przez koronawirusa

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się dokument, który głosi o zaniechaniu poboru opłaty od e-papierosów. Akcyza zostaje zawieszona do 30 września 2020 roku. Powodem jest koronawirus - jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji ma to być pójście na rękę przedsiębiorcą, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji wywołanej pandemią.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Wszystko się nagrało. Ludzie nie wytrzymali i zatrzymali homofobiczną ciężarówkę za mowę nienawiści wobec LGBT i szerzenie dezinformacji, interwencja policji

„Krótki, trzymiesięczny okres wyraźnie wskazuje na przejściowy charakter zaniechania poboru akcyzy wywołany rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nie są znane przesłanki, które wskazywałyby, że dzięki trzymiesięcznemu okresowi zaniechania poboru akcyzy przedsiębiorcy objęci tym zaniechaniem zyskają istotną przewagę konkurencyjną nad przedsiębiorcami produkującymi i sprzedającymi substytucyjne wyroby" - zostało napisane w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów.

Akcyza od października

Akcyza od e-papierosów została odroczona. Nie oznacza to jednak, że nie zapłacimy więcej. Nowy podatek wejdzie w życie później niż zakładano, ale na pewno zostanie wprowadzony. Zamiast od 1 lipca, to od 1 października, czytamy w rozporządzeniu. Chodzi o naprawdę olbrzymie pieniądze. Vaperzy, czyli użytkownicy elektronicznych papierosów muszą szykować się na naprawdę wysokie podwyżki.

Pierwotne zapisy wskazywały, że producenci mieliby płacić 155,79 zł za kilogram i 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Akcyzę na płyn do elektronicznych papierosów ustalono zaś na 0,55 zł za każdy mililitr. Jakie będą stawki obowiązujące od października? Resort póki co nie zdradził szczegółów nowego podatku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta celowo nakaszlała w twarz rocznemu dziecku. Jego mama podała przyczynę
  2. Duża akcja CBŚP w Warszawie. Pościg, ogromny huk, uszkodzone samochody. Co tam się stało?
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News