Akcyza znowu pójdzie w górę? Palaczom ceny i tak już dają w kość
Jiricek72 / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Stycznia 2020

Rząd bezlitosny dla palaczy. Planuje zwiększyć cenę paczki czterokrotnie

Akcyza na wyroby tytoniowe zostanie podniesiona przynajmniej do 70 proc. ceny produktu. Choć rząd dopiero co wprowadził akcyzę wynoszącą 63-64 proc., to szykują się kolejne podwyżki - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Akcyza na papierosy znowu w górę

Podwyższenie akcyzy znalazło się w programie Narodowej Strategii Onkologicznej, za którą odpowiada Ministerstwo Zdrowia. Wyższa akcyza ma zniechęcić Polaków do palenia papierosów. Do 2028 roku akcyza miałaby wynosić aż 75 proc. ceny paczki papierosów.

“DGP” przypomina, że papierosy pali 25 proc. dorosłych Polaków. W związku z tym onkolodzy apelują o szybkie działania. Według nich podwyżka akcyzy jest potrzebna. Jednak plan, by akcyza wynosiła aż 75 proc., nie spotkał się z uznaniem. Projekt zablokowało Ministerstwo Finansów.

Resort uważa, że nakładanie kolejnej podwyżki akcyzy tuż po tym, jak została ona podniesiona w styczniu tego roku o 10 proc., nie jest dobrym pomysłem . W związku z tym kolejnej podwyżki można się spodziewać dopiero za jakiś czas, tj. do 2028 roku.

Akcyza powinna być wyższa?

W rozmowie z “DGP” Zbigniew Sobecki, ekspert podatkowy w zespole ds. cła i akcyzy w KPMG stwierdził, że oba stanowiska są słuszne. - Komisja Europejska w swoich corocznych raportach dotyczących przeglądu akcyzy na rynkach wskazuje, że podatek ten jest jedną z najskuteczni

ejszych metod ograniczania dostępności papierosów, a co za tym idzie - konsumpcji. Zatem plan resortu zdrowia ma uzasadnienie - mówi na łamach “DGP” ekspert.

Jednocześnie kolejna podwyżka może wywołać zmiany na rynku. Choćby w kwestii zwiększenia atrakcyjności przemytu, co może odbić się na wpływach do budżetu. Tymczasem akcyza od wyrobów tytoniowych jest drugim największym ich dostawcą po paliwach - dodaje Sobecki.

2020 trudny dla palaczy

Warto przypomnieć, że decyzją rządu w styczniu akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe została podniesiona o 10 proc. Palacze mają jednak jeszcze inne zmartwienia. Zgodnie z unijną dyrektywą od 20 maja 2020 roku sprzedaż papierosów mentolowych zostanie zakazana na terenie całej Unii Europejskiej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News