Akcyza jednak wzrośnie
pwpw.pl
Autor Komunikaty prasowe - 21 Grudnia 2019

Akcyza mocno wzrośnie. Sejm odrzucił sprzeciw, projekt czeka na podpis prezydenta

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe jednak wzrośnie - w piątek po południu Sejm RP odrzucił uchwałę Senatu, który nie chciał się zgodzić na tę podwyżkę. Oznacza to, że budżet państwa może w przyszłym roku zyskać około 1,7 mld zł.

Akcyza wzrośnie od Nowego Roku - wystarczy tylko podpis prezydenta

Akcyza na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe jednak wzrośnie - w piątek po południu Sejm RP odrzucił uchwałę Senatu, który nie chciał zgodzić się na 10-procentową podwyżkę akcyzy. Senacki sprzeciw został odrzucony przez izbę niższą polskiego parlamentu stosunkiem głosów 240:202. Teraz, aby ustawa weszła w życie wystarczy podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak informowaliśmy w czwartek, w głosowaniu w Senacie, stosunkiem głosów 51:46 odrzucono ustawę zakładającą podwyżkę podatku akcyzowego. W trakcie obrad senatorowie krytykowali ustawę m.in. za to, że została przygotowana bez konsultacji społecznych z producentami alkoholi i papierosów, czyli grupy bezpośrednio dotkniętej planowanymi zmianami. Dla 240 posłów nie miało to jednak znaczenia i w piątek zagłosowali oni "za" ustawą.

Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychFiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychCzytaj dalej

Wzrost cen alkoholu i tytoniu to olbrzymie wpływy do budżetu

Na zmianach, które - w obliczu piątkowego głosowania - powinny wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku, budżet państwa miałby zyskać około 1,7 mld zł.

Jak informowaliśmy w czwartek, wedle szacunkowych wyliczeń Ministerstwa Finansów, wskutek proponowanych zmian, półlitrowa butelka wódki miałaby podrożeć o około 1,4 zł, cena półlitrowej puszki piwa wzrosłaby o około 0,05 zł. Wina o pojemności 0,75 litra mogą zaś podrożeć o około 0,12 zł. Natomiast w wyniku podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe, cena paczki papierosów może wzrosnąć przeciętnie o około 1,02 zł, natomiast tytoń paczkowany o gramaturze 50 g będzie droższy o 1,69 zł. Cena cygar, zaliczanych do dóbr luksusowych, może wzrosnąć około 0,40 zł za sztukę.

Fatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiFatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak ma kłopoty z prawem. Ludzka podłość nie zna granic
  2. Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News