Akcyza kolejny produkt
flickr
Autor Komunikaty prasowe - 21 Listopada 2019

Akcyza ostro w górę. Rząd dorzuca kolejny produkt, który będzie nią od teraz objęty

Akcyza pójdzie w górę, nie bacząc na protesty producentów akcyzowych. Rząd podniesie podatek o 10 proc. Wejdzie również przepis nakładający akcyzę na akcesoria do e-papierosów.

Akcyza pójdzie w górę

Akcyza pójdzie do góry, tak wynika z najnowszych ustaleń rządu. Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej komisji finansów, podczas przekonywania posłów do poparcia ustawy podnoszącej akcyzę o 10 proc. odwołał się do sytuacji z 2014 r., kiedy już podjęto taki ruch. Jednocześnie odrzucił postulaty producentów, według których podwyżka może spowodować wzrost szarej strefy i zachwianie rynku. Zbagatelizował te argumenty twierdząc, że są one wnoszone przy każdej okazji, gdy pojawia się pomysł podniesienia akcyzy.

Przewodniczący pominął pewien fakt odnośnie podniesienia akcyzy

Henryk Kowalczyk postanowił nie odnieść się do podniesionej na posiedzeniu kwestii, odnoszącej się do tego, że wzrost akcyzy w 2014 roku był przyczyną zmniejszenia produkcji wódki aż o 24 procent. Jednocześnie nie zmalał wówczas poziom jej spożycia. “Producenci wskazywali na to, że doświadczenie jasno pokazuje, że skokowa zmiana stawki akcyzy może powodować wzrost szarej strefy i bezrobocia w branży, a finalne dochody budżetu będą niższe, a nie wyższe’ - powiedział Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej, referując słowa przedstawicieli branży, jak cytuje portal Money.pl.

Komisja pracująca nad ustawą o podwyżce akcyzy uznała także, że należy przyspieszyć obłozenie akcyzą także na płyny do papierosów elektronicznych. Każdy mililitr takiego płynu ma być teraz obłożony akcyzą 55 groszy.

“Rząd szuka pieniędzy w kieszeniach Polaków”

Jednocześnie opozycja powiedziała, że ‘"rząd szuka pieniędzy w kieszeniach Polaków" i wniosła apel o poparcie poprawek, które gwarantowałyby wykorzystanie pieniędzy pozyskanych ze wzrostu akcyzy na przeciwdziałanie społecznym skutkom spożycia alkoholu czy palenia tytoniu. Wówczas np. PSL mógłby być skory do dyskusji o poparciu podwyżki akcyzy.

Lidl przeżyje oblężenie jeszcze przed świętami. Za kilka dni do sklepów trafi prawdziwy hitLidl przeżyje oblężenie jeszcze przed świętami. Za kilka dni do sklepów trafi prawdziwy hitCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  2. Poród na autostradzie. 21-latka urodziła dziecko na A4
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Jerzy Owsiak ostrzega. "Sytuacja jest tragiczna"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News