Akcyza i szara strefa
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 21 Listopada 2019

Nie chodzi tylko o podwyżkę cen. Wzrost akcyzy może nieść za sobą gorsze konsekwencje

Akcyza - jej podniesienie o 10 procent zdaniem Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego będzie “nieefektywne ekonomicznie”. “Według ZPPPS, podwyżka akcyzy może spowodować zmniejszenie wpływów do budżetu oraz zwiększenie alkoholowej szarej strefy” - podaje Businessinsider.pl.

Akcyza - jej podniesienie będzie mało efektywne ekonomicznie

Akcyza. W planach rządu jest podniesienie jej o 10 procent, co ma na celu zmniejszenie spożycia alkoholu w Polsce. Jednak branża spirytusowa ma inne zdanie w tym temacie i uważa, że może nie udać się osiągnąć takiego efektu, gdyż problem jest gdzie indziej.

Zmiana podatku wpłynie negatywnie na branżę

Według ZPPPS podniesienie podatku wpłynie negatywnie na branżę. Ze względu na podwyżkę akcyzy w 2014 roku, produkcja wódki została zmniejszona o 24 procent (tak wynika z danych GUS). Podwyżka nie ominie swoimi konsekwencjami także innych sektorów gospodarki. “Branża spirytusowa zapewnia ok. 100 tys. miejsc pracy w rolnictwie, dystrybucji i sprzedaży - te miejsca pracy będą bezpośrednio zagrożone przy przyjęciu propozycji rządowych, wskazano również” - podaje portal Businessinsider.pl.

Odpowiedź branży spirytusowej w sprawie podwyżki akcyzy na alkohol

"Podstawowym założeniem projektu podwyżki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe jest zwiększenie wpływów do budżetu państwa o ponad 500 mln zł w 2020 r. Tymczasem doświadczenia przeszłości oraz przykłady innych państw europejskich wskazują na efekty zupełnie odwrotne" - napisało ZPPPS w liście otwartym na ten temat, cytowanym przez Businessinsider.pl. Jak zauważa ZPPPS, ze względu na podwyżkę akcyzy na wyroby spirytusowe w 2014 r. wpływy do budżetu zmalały o przeszło 7,6 procent, jak wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Złe wieści dla kierowców. Fiskus położy łapę na lwiej części wypłaty z polisyZłe wieści dla kierowców. Fiskus położy łapę na lwiej części wypłaty z polisyCzytaj dalej

“Jednym z powodów mniejszych wpływów budżetowych po podwyżce akcyzy nie było zmniejszenie konsumpcji alkoholu, ale przejście konsumentów do szarej strefy. Dostępne dane pozwalają ocenić, że ostatnia podwyżka akcyzy spowodowała dwukrotne zwiększenie wielkości nielegalnego obrotu alkoholem w porównaniu z sytuacją przed podwyżką” - pisze ZPPPS.

Według przedstawicieli branży spirytusowej kolejny wzrost podatku doprowadzi do podniesienia nielegalnego handlu alkoholem, który pochodzi z niewiadomych źródeł, co stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia Polaków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy pomysł na sfinansowanie emerytur. Kościołowi się nie spodoba
  2. Poród na autostradzie. 21-latka urodziła dziecko na A4
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Jerzy Owsiak ostrzega. "Sytuacja jest tragiczna"
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News