Akcyza może wcale nie wzrosnąć
pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 19 Grudnia 2019

Akcyza może w ogóle nie urosnąć. Projekt podwyżek utknął

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe - mimo uchwały Senatu odrzucającej projekt - wciąż może wejść w życie od nowego roku. Aby tak się stało, Sejm RP musi odrzucić senacki sprzeciw bezwzględną większością głosów. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, podwyżka akcyzy zasiliłaby budżet państwa o około 1,7 mld zł.

Akcyza wciąż może wzrosnąć, mimo sprzeciwu Senatu

To, czy finalnie wyższy podatek akcyzowy zostanie wprowadzony od nowego roku zależy od tego, czy Sejm (w którym większość ma PiS, w przeciwieństwie do Senatu) odrzuci uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów (czyli liczba głosów za wnioskiem musi być większa od sumy głosów przeciw i wstrzymujących się, przy minimum 50% frekwencji). W porządku obrad Sejmu RP, nie ma jeszcze ustalonej daty głosowania w tej sprawie.

W środowym głosowaniu w izbie wyższej polskiego parlamentu, stosunkiem głosów 51:46 odrzucono ustawę zakładającą podwyżkę podatku akcyzowego na alkohole i wyroby tytoniowe. W trakcie obrad senatorowie krytykowali ustawę m.in. za to, że została przygotowana bez konsultacji społecznych z producentami alkoholi i papierosów, czyli grupy bezpośrednio dotkniętej planowanymi zmianami.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Wzrost akcycy miałby zasilić budżet państwa o około 1,7 mld zł

Jak informuje portal tvn24bis.pl, Ministerstwo Finansów szacuje, iż wskutek proponowanych zmian półlitrowa butelka wódki miałaby podrożeć o około 1,4 zł, cena półlitrowej puszki piwa wzrosłaby o około 0,05 zł. Wina o pojemności 0,75 litra mogą zaś podrożeć o około 0,12 zł.

Z kolei, wedle szacunków MF w kwestii podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe, cena paczki papierosów może wzrosnąć przeciętnie o około 1,02 zł, natomiast tytoń paczkowany o gramaturze 50 g będzie droższy o 1,69 zł. Cena cygar, zaliczanych do dóbr luksusowych, może wzrosnąć około 0,40 zł za sztukę.

Na zmianach, które pierwotnie miały - i wciąż mogą - wejść w życie 1 stycznia 2020 roku, budżet państwa miałby zyskać około 1,7 mld zł.

Ogromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyOgromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News