Akcyza w górę. Decyzja rządu odbije się na rynku piwnym
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Listopada 2019

Akcyza na alkohol 2020. Piwo podrożeje jeszcze bardziej niż zakładano

Akcyza na alkohol i papierosy zostanie podniesiona o 10 procent. Eksperci uważają, że podwyższenie akcyzy będzie miało negatywny wpływ na branżę piwną i spowoduje spadek produkcji.

Akcyza w górę

Akcyza będzie wyższa o 10 procent. Według szacunków rządu planowana podwyżka spowoduje, że cena półlitrowej butelki wódki będzie większa o 1,4 zł, półlitrowa puszka piwa zdrożeje o 5-6 groszy, a za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić o 1,02 zł więcej. Jednak eksperci uważają, że podwyżki cen będa znacznie większe, ponieważ akcyza jest tylko niewielką częścią ostatecznej ceny produktu - podaje money.pl.

Nadchodzą ciężkie czasy

Przedstawiciele branży piwowarskiej są niezadowoleni. Początkowo akcyza miała zostać podniesiona o 3 procent. Jednak niedługo później okazało się, że wzrost będzie znacznie wyższy i wyniesie aż 10 procent. Akcyza od piwa będzie ponad trzykrotnie większa w porównaniu do początkowych planów. W rozmowie Newseria Biznes Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie powiedział, że taka gwałtowna zmiana musi się negatywnie odbić na rynku piwnym.

Spadnie sprzedaż, spadnie produkcja

Morzycki uważa, że podniesiona akcyza to nie jedyny problem branży. Prezes ZPPP zwraca także uwagę na inne aspekty, takie jak rosnące koszty pracy czy cen surowców. - “To wszystko razem plus koszty energii i wody składają się na presję inflacyjną, na podwyżkę ceny piwa. Do tego jeszcze ponad trzykrotnie większa akcyza. Na pewno cena finalna, którą będzie musiał zapłacić konsument, będzie kilkukrotnie wyższa niż to, co w swojej ocenie skutków pokazało Ministerstwo Finansów” - twierdzi Morzycki. - “Tak duża jednorazowa i gwałtowna podwyżka ceny z pewnością poskutkuje zmniejszeniem sprzedaży piwa, a więc i wolumenu produkcji” - ostrzega cytowany przez money.pl prezes ZPPP.

Łatwiej będzie unikać spłacania swoich długów. Wierzyciele postawieni w trudnej sytuacjiŁatwiej będzie unikać spłacania swoich długów. Wierzyciele postawieni w trudnej sytuacjiCzytaj dalej

Projekt, który został przekazany do Sejmu w ubiegłym tygodniu zakłada, że akcyza na alkohol etylowy zostanie podwyższona z 5704 zł do 6275 zł od 1 hektolitra. Kwota akcyzy na piwo będzie rosnąć w tym samym tempie. Jak podaje money.pl, dotychczas od 1 hektolitra za każdy stopień Plato (zawartość ekstraktu) akcyza stała na poziomie 7,79 zł. Po planowanej podwyżce będzie to 8,57 zł, co daje kwotę o 78 groszy większą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chłopak miał mieć operację, zostawił na ciele wiadomość dla lekarza. Chirurg dochodził do siebie 30 minut
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  4. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  5. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News