PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pieniadze i kalkulator z kwota 5600 zl, tej wysokosci mandat skarbowy mozna otrzymac w 2021 roku
Marek BAZAK/East News
Autor Kamila Jeziorska - 18 Lutego 2021

Akcyza na piwo nie wzrośnie. Jest deklaracja ministerstwa

Akcyza na piwo nie zostanie podniesiona - potwierdziło Ministerstwo Finansów. Tym razem resort postanowił nie podwyższać podatków i rozwiał wszelkie wątpliwości społeczeństwa. Polacy mogą odetchnąć z ulgą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto wystąpił z pytaniem do ministerstwa finansów
  • Ile obecnie wynosi podatek od piwa
  • Kto ucierpiałby na podwyżkach

Akcyza na piwo bez zmian

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) w związku z doniesieniami dotyczącymi akcyzy na piwo zwrócił się z zapytaniem do resortu finansów, czy obecnie trwają nad tym prace.

"Branża piwna to ważna część rodzimego przemysłu spożywczego. Polska jest trzecim co do wielkości producentem piwa w Europie. Poza największymi producentami na rynku funkcjonuje także wiele mniejszych browarów, zaliczanych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego Rzecznik MŚP z zadowoleniem przyjął odpowiedź Ministerstwa Finansów" - podkreśla rzecznik MŚP.

Resort potwierdził w swojej odpowiedzi, że nie planuje na razie zwiększać podatku akcyzowego od piwa.

"Fakt" przypomina, że obecnie podatek od piwa wynosi 8,57 zł za każdy procent mocy piwa na daną objętość. Dla mocnych alkoholi jest to 62,7 zł.

Akcyzowe plotki namieszały

- Małe, rodzinne browary to rzadko wspominane ofiary lockdownu. Często ich głównymi klientami są restauracje, które dziś są zamknięte. Nie uwzględniają ich jednak tarcze antykryzysowe. Dołożenie im jeszcze kolejnego problemu w postaci podwyżki akcyzy mogłoby być dla wielu z nich nie do udźwignięcia. Dobrze, więc że plotki o zmianach w akcyzie okazały się jedynie dziennikarską kaczką - skomentował Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

"Rzecznik MŚP konsekwentnie opowiada się za nienakładaniem w czasie kryzysu nowych podatków i danin na przedsiębiorców, zwłaszcza na branże szczególnie dotknięte konsekwencjami zamknięcia gospodarki" - podkreślono w komunikacie.

Akcyzowe plotki kilka dni temu namieszały i wstrząsnęły piwnym rynkiem. Pomysłodawcy projektu chcieli zrównania podatku akcyzowego od piwa ze spirytusowym, a to zdaniem branżowców była czysta chęć przejęcia rynku.

- Projekt zrównania stawek na wódkę i piwo należy odebrać jako chęć przejęcia rynku piwa przez wyroby spirytusowe - mówił Wirtualnej Polsce cytowany przez doradca podatkowy w BBGTAX Wojciech Bronicki.

Podkreślił, że akcyza uderzy przede wszystkim w małe browary. Z kolei Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego zauważył, że danina odbije się także na innych podmiotach powiązanych z branżą piwowarską.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News