Nowa akcyza doprowadzi do bankructwa branżę e-papierosów?
unsplash.com/marjan_blan
Autor Radosław Święcki - 14 Maja 2020

Nowa akcyza wchodzi w życie 1 lipca. Za jeden produkt zapłacisz nawet 300% więcej, niż teraz

Wraz z końcem czerwca zniesiona zostanie zerowa stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych. Nowa stawka wyniesie 0,55 zł za każdy mililitr płynu. W efekcie za niektóre produkty przyjdzie nam zapłacić nawet 300 proc. więcej niż dotychczas. Branża e-papierosów obawia się, że nowe regulacje prowadzić będą do bankructwa wielu firm.

Akcyza uderzy w branżę e-papierosów?

Od 1 lipca wzrośnie stawka akcyzy na płyn do e-papierosów. Od tego dnia branża będzie zmuszona naliczać i odprowadzać do budżetu podatek w wysokości 55 groszy za każdy mililitr płynu do e-papierosów elektronicznych. Co oznacza wprowadzenie nowej akcyzy dla konsumentów? „Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że nowe regulacje oznaczają, że wyższe koszty produkcji zostaną przerzucone na klientów. W praktyce za produkty z tzw. niższej półki wzrost ceny detalicznej będzie na poziomie ok. 7 zł, ale już dla niektórych innych płynów wzrost ten może wynieść nawet 300 proc.

GW: Zarząd TVP chce wydać 18 mln zł na nagrody dla siebie. Z zysku, którego nie byłoGW: Zarząd TVP chce wydać 18 mln zł na nagrody dla siebie. Z zysku, którego nie byłoCzytaj dalej

Z przywołanych przez gazetę danych stowarzyszenia przedsiębiorców z branży papierosów elektronicznych i płynów do elektronicznych papierosów Vaping Association Polska wynika, że ceny produktów wzrosną średnio o 100 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Kidawa-Błońska wycofuje kandydaturę z wyborów prezydenckich. Co się stało?

Z kolei rządowe dane wskazują, że wzrost akcyzy na płyn do e-papierosów to dla budżetu zysk ok. 7,5 mln zł rocznie, a jeszcze w tym roku będzie to ok. 3,2 mln zł.

Na nadchodzące trudne czasy jak znalazł. Tyle, że to co dobre dla rządu, niekoniecznie jest dobre dla branży. Część przedstawicieli branży i ekspertów w rozmowie z dziennikiem mówi wręcz o możliwym początku końca branży e-papierosów w naszym kraju. W ich ocenie wrócić może za to moda na papierosy tradycyjne, mimo 10-proc. wzrostu stawki dla tej kategorii produktów.

- W praktyce: paczka papierosów (20 szt.) droższa o ok. 1,02 zł, paczka tytoniu do palenia (50 g) - o 1,69 zł, cygaro - o ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego - o ok. 22,93 zł. – podaje DGP.

3 wielkie banki z wyższymi cenami. Za najprostsze operacje zapłacisz więcej, ale jest sposób na ominięcie podwyżek3 wielkie banki z wyższymi cenami. Za najprostsze operacje zapłacisz więcej, ale jest sposób na ominięcie podwyżekCzytaj dalej

Scenariusz włoski w Polsce?

Inne skutki wprowadzenia akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych to spadki obrotów legalnie działających firm, co spowoduje m.in. cięcie etatów, a być może i bankructwem wielu firm. Przedsiębiorcy obawiają sie scenariusza włoskiego, gdzie wprowadzenie akcyzy zakończyło się zamknięciem aż 70 proc. firm i bezrobociem ok. 2 tys. osób.

Dziennik przywołuje dane z których wynika, że branża papierosów elektronicznych zatrudnia w Polsce ok. 3 tys. osób i tworzą ją głównie mali i średni przedsiębiorcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd właśnie opublikował projekt zniesienia kolejnych obostrzeń. Co się zmieni?
  2. Wszyscy trzymali kckiuki za małego Kubusia. Niestety dotarły do nas najgorsze wieści
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zmiany w przemieszczaniu po Polsce już 22 maja. Podano szczegóły
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News