Akcyza na nowatorskie wyroby tytniowe
Pxhere CC0
Autor Maria Glinka - 11 Lutego 2021

Akcyza na nowatorskie wyroby tytoniowe. Komisja rozpatrzy dziś projekt podwyżki

Akcyza już niebawem może zostać rozszerzona. Tym razem podwyżka opłat ma dotyczyć nowatorskich wyrobów tytoniowych. Ministerstwo Sprawiedliwości, inicjator zmian w prawie, twierdzi, że stawki dotyczące tytoniu nie powinny być aż tak rozbieżne. Dziś nad tą sprawą będzie debatowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest propozycja resortu sprawiedliwości
  • Jakie są argumenty zwolenników podwyższenia akcyzy
  • Na jakie szczegóły zwracają uwagę przeciwnicy tego pomysłu

Akcyza do podwyższenia. Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się za tytoń

Akcyza to podatek pośredni, który płaci się od wyrobów energetycznych, alkoholu, samochodów osobowych i wyrobów tytoniowych. To właśnie nad tą ostatnią kategorią produktową postanowiło pochylić się Ministerstwo Sprawiedliwości.

Resort stoi na stanowisku, że należy podnieść stawkę akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe. Pod tym pojęciem należy rozumieć wszelkie alternatywy względem tradycyjnego papierosa. Nowatorskie wyroby tytoniowe to np. susz tytoniowy, płyn do papierosów elektrycznych czy wkłady do pogrzewaczy tytoniu.

Akcyza na te produkty wynosi obecnie 305,39 zł za 1 kg. Resort sprawiedliwości postuluje zmianę metody przeliczania stawki. Nowa akcyza miałaby być wyliczana w odniesieniu do sztuk, a nie kilogramów. Propozycja MS zakłada wprowadzenie stawki 239,3 zł od 1 tys. sztuk sprzedanych wyrobów nowatorskich.

Na jakie argumenty powołują się zwolennicy zmian w prawie? W przypadku papierosów tradycyjnych (20 sztuk) akcyza wynosi ok. 9 zł, podczas gdy od wyrobów nowatorskich płaci się ok. 1,80 zł w ramach podatku akcyzowego. To właśnie na potrzebę wyrównania stawek zwraca uwagę zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i eksperci popierający resortową inicjatywę.

- Kiedy jest akcyza i mamy produkty, które są używane w taki sam sposób, to one - zgodnie z zasadami optymalnego opodatkowania - powinny być obłożone takim samym podatkiem. Stąd uważam, że obecna dysproporcja pomiędzy produktami, które są tak samo użyteczne dla użytkowników tytoniu, czyli między tradycyjnymi papierosami i wkładami do podgrzewania, jest zbyt duża - ocenił prof. Artur Nowak-Far z Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej, który prowadzi badania w zakresie optymalnego opodatkowania.

Zdaniem eksperta brak modyfikacji podatkowych będzie jeszcze bardziej zachęcał obywateli do sięgania po nowatorskie wyroby tytoniowe, na czym stratny okaże się przede wszystkim budżet państwa. Interia donosi, że dzięki przyjęciu propozycji MS wpływy z akcyzy zwiększyłyby się bowiem o ok. 1 mld zł w skali roku.

Zwolennicy podwyższenia akcyzy wskazują, że w innych państwach europejskich nowatorskie wyroby tytoniowe są objęte znacznie wyższą stawką. W Portugalii i Hiszpanii akcyza na podgrzewacze do tytoniu jest o 40 proc. wyższa względem należności, jaką objęto papierosy tradycyjne. We Francji różnica wynosi aż 64 proc. W Polsce akcyza miałaby zostać podwyższona o 150 proc.

Wyższa akcyza w ogniu krytyki. Na zmianach stracą nie tylko palacze

Na brak zasadności co do podwyżki akcyzy zwraca uwagę Federacja Przedsiębiorców Polskich. Zgodnie z wyliczeniami ugrupowania różnice między papierosami tradycyjnymi a wyrobami alternatywnymi nie jest wcale tak duża, jak twierdzą eksperci i resort sprawiedliwości. Opodatkowanie na 1 gram tytoniu w papierosach wynosi 82 gr, a w nowatorskich wyrobach tytoniowych (podgrzewaczach tytoniu) - 76 gr.

- Stwierdzenie, że nowatorskie wyroby tytoniowe są opodatkowane podatkiem akcyzowym 5-krotnie mniejszym niż zwykłe papierosy wprowadza opinię publiczną w błąd, bowiem jest ono prawdziwe tylko wtedy, jeśli uznamy, że istotą akcyzy na wyroby tytoniowe nie jest opodatkowanie tytoniu, lecz papieru, w który jest owinięty - przyznał Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Na potwierdzenie swojej tezy przedstawił dokładne wyliczenia. W jednej paczce papierosów znajduje się ok. 14 g tytoniu, a w jednej paczce wkładów do podgrzewaczy - zaledwie 6 g. - Realizacja postulatu dotyczącego "urealnienia" stawek akcyzy oznaczałaby zatem, że opodatkowanie 1 grama tytoniu w nowatorskich wyrobach tytoniowych byłoby prawie 2,5-krotnie wyższe niż w zwykłych papierosach, przy spalaniu których wydzielanych jest znacznie więcej szkodliwych dla zdrowia substancji w porównaniu z podgrzewaniem tytoniu - argumentował ekspert.

Co więcej, zwiększona akcyza przysporzyłaby poważnych problemów małym i średnim producentom wyrobów nowatorskich. Portal Samorządowy donosi, że wdrożenie zmian proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości mogłoby poważnie zachwiać konkurencyjnością na rynku.

Tymczasem już w czwartek 11 lutego nad resortową propozycją pochyli się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Choć do zaniechania prac nad dokumentem nawoływali posłowie Koalicji Obywatelskiej (131), Koalicji Polskiej (22), Lewicy (20) i Konfederacji (10), to projekt ustawy nie został odrzucony w pierwszym czytaniu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News