akcyza
Wikipedia/Adrian Grycuk
Autor Komunikaty prasowe - 6 Stycznia 2020

Ustawa wprowadzająca podwyżkę akcyzy niezgodna z Konstytucją. Nikt jednak nie protestuje

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe została podniesiona w tym roku, wedle nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która weszła w życie z dniem 1.01.2020 r. “Ustawę przekazano prezydentowi do podpisu 20 grudnia 2019 r., czyli na mniej niż przysługujące mu 21 dni na zastanowienie się, czy chce złożyć podpis, czy też akt zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego” - informuje “DGP”. Ustawa została podpisana przez prezydenta, jednak według konstytucjonalistów, z którymi skontaktowała się “DGP”, nie jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe w górę

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe została podniesiona w tym roku, wedle nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która weszła w życie z dniem 1.01.2020 r. Jak się okazuje, ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nie jest jednak zgodna z ustawą zasadniczą.

Ile czasu ma prezydent na decyzję

21 dni to czas, który ma prezydent na podjęcie decyzji, czy chce podpisać ustawę, zawetować, czy skierować do Trybunału Konstytucyjnego. W rzeczywistości wiele razy zdarzało się, że parlament dawał na to mniej czasu. Andrzej Duda nie wyraził jednak w 2018 roku zgody na takie praktyki.

“Ustawę z 14 grudnia 2017 r. zmieniającą ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Właśnie ze względu na to, że otrzymał zbyt mało czasu na złożenie podpisu. A trybunał w pełnym składzie w wyroku z 17 lipca 2019 r. (sygn. akt Kp 2/18) przyznał prezydentowi rację” - podaje “DGP”.

Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytówKomornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytówCzytaj dalej

Uchwalenie ustawy podnoszącej akcyzę

Do takiej samej sytuacji, jak do tej, zakwestionowanej przez prezydenta początkiem 2018, doszło kilkanaście dni temu, gdy chodziło o uchwalenie ustawy podnoszącej akcyzę. Jednak tym razem Andrzej Duda nie zawahał się, by podpisać ustawę. “Czy w świetle wyroku TK z lipca 2019 r. prezydent jako strażnik konstytucji miał obowiązek skierować teraźniejszą ustawę do trybunału, czy miał jedynie takie uprawnienie?” - pyta retorycznie gazeta.

“Wystąpienie do TK jest uprawnieniem prezydenta, choć należy pamiętać, że sama konstytucja określa go jako jej strażnika. Innymi słowy, jeśli prezydent podpisał ustawę przed 1 stycznia 2020 r., weszła ona tego dnia w życie i raczej nikt nie będzie kwestionował jej konstytucyjności. A jeśli trafiłaby do TK, zgodnie z wyrokiem o sygn. Kp 2/18 należałoby stwierdzić jej niekonstytucyjność – uważa dr hab. Adam Krzywoń, konstytucjonalista z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez portal.

Chętnych do skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego brak

Pomimo, że ustawa, która weszła w życie nie do końca jest zgodna z konstytucyjnymi standardami, to korzysta z domniemania konstytucyjności. Jednak nikt nie wyraża chęci, żeby skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. “DGP” wystosowała prośbę o komentarz w tej sprawie do Kancelarii Prezydenta, jednak jak dotąd nie otrzymała odpowiedzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News