Pieniądze
pixinio
Autor Komunikaty prasowe - 3 Listopada 2019

Nie tylko prąd zdrożeje. W 2020 roku czeka nas bardzo przykra niespodzianka

Akcyza zostanie podwyższona podwyższona w przyszły roku, w związku z tym trzeba będzie się pogodzić z większymi opłatami i cenami. Podajemy za co przyjdzie nam zapłacić więcej.

Akcyza zostanie podwyższona

Akcyza - ze względu na jej podwyższenie w przyszłym roku za wiele rzeczy trzeba będzie więcej zapłacić. Według uzasadnienia do projektu przyszłorocznej ustawy budżetowej wzrosną ceny następujących rzeczy: energii elektrycznej, alkoholu etylowego, piwa, wina, wyrobów winiarskich, wyrobów pośrednich, wyroby tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich. W uzasadnieniu można przeczytać:

"W 2020 r. obowiązywać będzie stawka akcyzy na energię elektryczną w wysokości 5 zł/MWh, co wynika z przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U poz. 2538, z późn. zm). W 2020 r. obowiązywać będzie stawka akcyzy na energię elektryczną w wysokości 5 zł/MWh, co wynika z przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U poz. 2538, z późn. zm)" – czytamy w uzasadnieniu projektu budżetu na 2020 rok.

Podniesienie akcyzy tłumaczone inflacją

Kiedy w kwietniu 2019 roku opublikowano Wieloletni Plan Finansowy Państwa, wytłumaczeniem Ministerstwa Finansów było to, że ostatnia zmiana akcyzy dla alkoholu etylowego zaszła 1 stycznia 2013 roku i wynosiła 15 proc. Dla papierosów i tytoniu wzrosła zaś ok. 5 proc. Argumentem resortu było to, że podwyżka akcyzy jest następstwem wzrostu inflacji od wcześniejszej zmiany. Ostrzeżenie wydał wówczas Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, twierdząc że może to się skończyć złymi konsekwencjami i uderzyć w branżę oraz kooperantów w całym sektorze. Podkreślił jednak, że: "rozumie intencję ministerstwa w zakresie indeksacji inflacyjnej stawek podatku akcyzowego z jednoczesnym zachowaniem zasady podwyżki w tej samej wysokości dla wszystkich rodzajów napojów alkoholowych oraz obowiązujących dzisiaj zasad naliczania tego podatku".

Wdrożenie działań uszczelniających

Z uzasadnienia projektu ustawy budżetowej na 2020 rok wynika, że wdrożenie działań uszczelniających system podatku akcyzowego jest w planach.

"1 listopada 2019 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1520) uszczelniające system podatkowy w zakresie obrotu wyrobami akcyzowymi niewymienionymi w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowanymi stawką akcyzy inną niż stawka zerowa (w szczególności olejami smarowymi), jak również przepisy mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w opodatkowaniu akcyzą olejów smarowych, które często są klasyfikowane jako preparaty smarowe, co skutkuje nieprawidłowym zastosowaniem dla nich zerowej stawki akcyzy. Równocześnie na 2020 r. projektowane jest wejście w życie pakietu kolejnych zmian ustawowych o charakterze uszczelniającym mających na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów (m.in. samochodów osobowych" – można przeczytać w dokumencie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News