Wraca temat podniesienia akcyzy na używane auta
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 3 Listopada 2020

Ceny mają wystrzelić jak nigdy. Rząd planuje śrubowanie akcyzy, już wiemy na co

Co się odwlecze to... Znane powiedzenie przychodzi na myśl, gdy na agendzie ponownie znalazł się pomysł poniesienie akcyzy na używane samochody. Eksperci wieszczą zahamowanie importu i spowodowany tym stanem rzeczy wzrost bezrobocia.

Wzrośnie akcyza na używane auta?

O planach podniesienia akcyzy na używane samochody pisze „Puls Biznesu”, przywołując wypowiedź Jadwigi Emilewicz z połowy września, gdy posłanka jeszcze jako wicepremier i minister rozwoju powiedziała podczas konferencji poświęconej elektromobilności, że rząd rozważa podniesienie akcyzy na używane samochody.

Ogromna mobilizacja, już blisko 20 tys. Polaków dostało wezwania. Wiadomo kogo obowiązek nie dotyczyOgromna mobilizacja, już blisko 20 tys. Polaków dostało wezwania. Wiadomo kogo obowiązek nie dotyczyCzytaj dalej

Jeśli plany te staną się rzeczywistością, będziemy mieli z realizacją wspomnianego powiedzenia, gdyż pomysły te pojawiły się już cztery lata temu, w okresie pierwszych rządów Zjednoczonej Prawicy. Wówczas jednak na zapowiedziach się skończyło. Eksperci wierzą, że podobnie będzie tym razem, gdyż konsekwencją podniesienia akcyzy będzie m.in. zahamowanie importu używanych samochodów.

— Import pojazdów używanych mógłby zostać zahamowany, co odbiłoby się w pierwszej kolejności na osobach zajmujących się nim zawodowo. Koniec końców mimo podwyżki budżet państwa zanotowałby straty, a sprzedaż nowych aut, w tym elektrycznych, pozostałaby na tym samym poziomie — mówi cytowany przez gazetę Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów.

W podobnym tonie wypowiada się Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, podkreślając, że import używanych aut daje zatrudnienie całemu sektorowi usług związanych z eksploatacją aut.

Od wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocyOd wtorku na wielu kierowców czeka nowy mandat. Karę rząd wprowadził dzisiaj w nocyCzytaj dalej

- Czyli ponad 145 tys. mechaników i wielu innym specjalistom. Niemal 90 proc. kierowców korzysta z usług niezależnych warsztatów motoryzacyjnych, do których trafia blisko 18 mln aut jeżdżących po naszych drogach. Dobra kondycja warsztatów gwarantuje ciągłość funkcjonowania całego łańcucha produkcji i dystrybucji części motoryzacyjnych, zatrudniającego łącznie prawie 190 tys. osób. Ewentualne ograniczenie importu samochodów używanych mocno uderzy w cały ten segment — tłumaczy Franke.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?
2. Dziennikarka nagle znika z programu TVP Info. Dopiero co wsparła Strajk Kobiet
3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Na likwidację tysięcy miejsc pracy zwraca również uwagę Andrzej Duch z Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Motoryzacyjnych, Związku Rzemiosła Polskiego (OKRM ZRP).

Ministerstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćMinisterstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćCzytaj dalej

— Oczywiście zatruwające środowisko najstarsze pojazdy sprowadzane z zagranicy powinny być eliminowane z rynku europejskiego, jednak zatrzymanie importu aut do Polski przyczyni się do likwidacji tysięcy stanowisk pracy — mówi Duch.

Musi być „marchewka”

Z kolei prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur sam pomysł podniesienia akcyzy na wyeksploatowane auta sprowadzane od naszych zachodnich sąsiadów nie jest zły, ale jak mówi Mazur - kij nie sprawdzi się bez marchewki.

— Neutralności klimatycznej, która jest celem nadrzędnym, nie da się osiągnąć wyłącznie przez karanie osób, które zatruwają środowisko. Konieczne jest stworzenie systemu łączącego narzędzia penalizacyjne z zachętami do zakupu samochodów zeroi niskoemisyjnych — tłumaczy prezes PSPA.

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Czytaj dalej

Mazur proponuje m.in. dopracowanie i zwiększenie dopłat do samochodów zeroemisyjnych oraz wprowadzenie zachęt podatkowych. W jego ocenie konieczne jest też określenie celu końcowego w postaci zakazu rejestracji samochodów z silnikami konwencjonalnymi w jakiejś perspektywie czasowej, tak jak to ma miejsce w innych krajach unijnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiceminister powiedział co z kolejnym lockdownem. Następna branża może być zamknięta, decyzja zapadnie wkrótce
  2. Eksperci ostrzegają: druga fala zachorowań nie jest ostatnią. Podali, kiedy możemy spodziewać się następnej
  3. Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą pracować znacznie dłużej, złych wieści jest więcej
  4. Smutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupów
  5. Zaproszą Cię do "biura" w kawiarni i namówią na budowę piramidy. Wziął się za nich UOKiK
  6. Córka Adama Małysza wyjawiła swoje wielkie hobby. To wcale nie skoki, niektórych przerazi (FOTO)
  7. Pomagają przy kaszlu, łagodzą bóle płuc i układ krwionośni. Wprowadź buraki do diety, a po 7 dniach jedzenia zobaczysz oszałamiającą różnicę
Znaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofyZnaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News