Aborcja zakazana. Co z wyrokiem?
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/CC3.0
Autor Kasper Starużyk - 27 Października 2020

Co dalej z wyrokiem TK ws. aborcji? Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się ważna informacja

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z przyczyn embrio-patologicznych zostanie opublikowane? Strona Rządowego Centrum Legislacji wskazuje, że nastąpi to do 2 listopada.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zakazujące tzw. aborcji eugenicznej zostanie opublikowane? Głośny wyrok, który zbulwersował całą Polskę i spowodował protesty w całym kraju, nawet w najmniejszych miejscowościach uznawanych do tej pory za "bastiony PiS-u", może ujrzeć światło dzienne do 2 listopada. Portal Onet wskazuje, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest przygotowane do publikacji. Skąd takie wnioski? Ma to wynikać z informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Aborcja z powodu wad płodu nielegalna

Orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego z 22 października zostanie opublikowane najpóźniej 2 listopada w Dzienniku Ustaw - ustalił Onet na podstawie informacji ze strony RCL. Ogłoszenie orzeczenia jest formalnym warunkiem jego wejścia w życie. Jak wskazuje portal Onet, który próbował dowiedzieć się kiedy orzeczenie zostanie opublikowane nie uzyskał tej informacji bezpośrednio od rządu, który w tej sprawie milczy. Jednak ze strony RCL wynika, że orzeczenie jest przygotowane do publikacji. Dziennikarze wskazują jednak, że w ostatnich miesiącach werdykty TK czekały na wydruk od 5 do 12 dni. Polska Konstytucja stanowi, że wyroki TK należy publikować "niezwłocznie po ogłoszeniu".

Władysław Kosiniak-Kamysz apelował do rządu Prawa i Sprawiedliwości o wstrzymanie publikacji. Szef ludowców wskazał, że w sprawie aborcji powinno zostać przeprowadzone w Polsce ogólnokrajowe referendum. Wyniki głosowania nad kwestią przerywania ciąży powinny, zdaniem Kosiniaka-Kamysza, zostać zapisane w Konstytucji.

Dziś mija bardzo ważny termin. Ważą się losy emerytur dla milionów PolakówDziś mija bardzo ważny termin. Ważą się losy emerytur dla milionów PolakówCzytaj dalej

– Po pierwsze z uwagi na stan wyższej konieczności, premier Rzeczpospolitej nie powinien publikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To jest jasne postawienie sprawy. Nie powiedziałbym tego w żadnym innym przypadku, ale dzisiaj stanem wyższej konieczności jest dbanie o życie i zdrowie obywateli, ochrona ich przed koronawirusem, jest zachowanie spokoju społecznego i porządku publicznego. Te trzy przesłanki są stanem wyższej konieczności, które dają premierowi prawo do niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego – pisał Władysław Kosiniak-Kamysz na swoim Twitterze.

Podobne stanowisko zajął Grzegorz Schetyna. Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej wskazywał, że racja stanu przyświeca niepublikowaniu orzeczenia TK. – To jest odpowiedzialność polskiego rządu spoczywająca na barkach premiera Mateusza Morawieckiego, aby to orzeczenie nie zostało opublikowane i by nie została uruchomiona procedura legislacyjna – komentował podczas konferencji prasowej w Jeleniej Górze. Przypomnijmy, że Platforma Obywatelska jest zwolennikiem obecnego stanu prawnego, który obowiązuje aż do ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Mowa o tak zwanym "kompromisie aborcyjnym", który już i tak istotnie ogranicza prawo do przerwania ciąży, zezwala jednak na aborcję w sytuacjach niebezpiecznych dla życia matki, uszkodzenia płodu lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Schetyna wskazał, że nie chce by emocje, które obecnie rządzą Polakami, którzy masowo wyszli pokazać swoje oburzenie orzecznictwem TK przeniosły się do parlamentu. Jak wskazuje były szef Platformy, w tym momencie należy skupić się na walce z koronawirusem i ograniczaniu liczby zakażeń.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Wyrok TK

Jak na propozycje opozycji zapatrują się eksperci? W rozmowie z Onetem swoje zdanie wyraził profesor Marcin Matczak, który w swoich wypowiedziach nie jest przychylny obozowi rządzącemu. Apeluje jednak do opozycji o rozwagę: – Uważam, że to jest zły kierunek. Oczywiście rozumiem tych, którzy wyrażają takie opinie. Chcą cokolwiek zrobić, aby wyjść z tej chorej sytuacji. Jednak to jest absolutnie najgorsze rozwiązanie. Ono się sprowadza do tego, że jak komuś się nie podoba wyrok Trybunału Konstytucyjnego, to może go nie opublikować – wskazał w Onecie prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.

Matczak studzi zapędy niepublikowania wyroku i dodaje, że to byłoby całkowite złamanie zasad państwa prawa: – Prawo uwielbia precedensy. Jak się coś raz zdarzy, to jeszcze pół biedy. Ale jak to się wydarzy drugi raz, stanie się to już niemal zwyczajem konstytucyjnym. Jako prawnik nie mogę przyjąć takiego sposobu myślenia, choć rozumiem tragizm sytuacji. Ten zwyczaj byłby zabójczy dla państwa. Premier rządu mógłby decydować, czy wyroki TK wchodzą w życie czy nie. Tak nie można – dodaje prawnik w Onecie.

Jutro ruszy główny strajk kobiet. Prawnicy mają kilka ostrzeżeń dla osób, które się na niego wybiorąJutro ruszy główny strajk kobiet. Prawnicy mają kilka ostrzeżeń dla osób, które się na niego wybiorąCzytaj dalej

PiS podzielone

Jak wskazuje Onet, politycy PiS-u są podzieleni w sprawie wyroku. Część z nich jest przeciwna publikowaniu orzeczenia. Decyzja w tej sprawie zapadnie zatem na samej górze. Wyrok TK jest problematyczny dla rządu. Jak wskazują dziennikarze, TK od jakiegoś czasu jest upolityczniony i orzeka według woli Nowogrodzkiej. Taki a nie inny wyrok jest również taką wolą. Nikt jednak nie spodziewał się, że orzeczenie wywoła taką lawinę protestów. Jak wskazywaliśmy na początku artykułu, manifestacje odbywają się nawet w najmniejszych miastach, które do tej pory uchodziły za bastion PiS-u.

W partii rządzącej coraz głośniej słychać, by wyrok opublikować dopiero gdy zostanie poprawiona ustawa o aborcji. – Najlepiej byłoby poczekać z publikacją do zmian w ustawie, która pozwoliłaby na przedefiniowanie przesłanki eugenicznej. Dzieci z bezmózgowiem a dzieci z zespołem Downa, to jednak zupełnie co innego – komentuje w Onecie jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy. Pojęcie aborcji eugenicznej jest używane przez polityków obozu rządzącego jako zamiennik pojęcia aborcji z przyczyn embrio-patologicznych. Eugenika ma negatywny wydźwięk i tak ma kojarzyć się Polakom zabieg przerywania ciąży.

Co zmienia wyrok TK? Od 1993 roku obowiązuje w Polsce tzw. "kompromis aborcyjny". W myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, dopuszczone jest przerwanie ciąży w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego – wskazuje Onet. "W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży było dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni" - czytamy w portalu.

Liderka Strajku Kobiet ujawniła najbliższe plany. Padły mocne słowa, jest dużo obawLiderka Strajku Kobiet ujawniła najbliższe plany. Padły mocne słowa, jest dużo obawCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyć
  3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
  4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
  5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  6. Nie żyje wschodząca gwiazda futbolu. 17-latek zmarł w tajemniczych okolicznościach, opłakują go czołowi piłkarze świata
  7. Niebiańska przyjemność spod ręki wybitnej kucharki. Rogaliki z przepisu siostry Anastazji nie mają sobie równych

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News