Aborcja w Polsce i za granicą
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 25 Października 2020

Już nie tylko Czechy. Polki mają znacznie więcej opcji na aborcję poza granicami naszego kraju

Aborcja, która stała się tematem numer jeden debaty publicznej, to kwestia kontrowersyjna od lat. Surowe prawo zmusza kobiety to poszukiwania pomocy nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Coraz więcej Polek decyduje się na aborcję w Czechach, Wielkiej Brytanii, a nawet w Tunezji.

Aborcja na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Aborcja to powód, dla którego mimo pandemii, na ulice wyszły dziesiątki tysięcy obywateli. Od czwartku nie gasną protesty w całym kraju – według nieoficjalnych wyliczeń w sobotę manifestacje ogarnęły ponad 60 polskich miast. W weekend do demonstracji przyłączyła się także brytyjska i francuska Polonia.

Wszyscy zgodnie maszerują ulicami, aby dać wyraz rozgoryczeniu, jakie wywołało czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Sąd stwierdził, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją RP. TK argumentował swoje stanowisko twierdząc, że życie ludzkie to wartość chroniona przez ustawę zasadniczą bez względu na fazę rozwoju. De facto oznacza to, że aborcja w razie ciężkiego upośledzenia płodu, stoi w sprzeczności z zapisami konstytucji.

Każdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeKażdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeCzytaj dalej

Stwierdzenie TK to jednak dopiero początek na długiej drodze do oficjalnego zaostrzenia zasad. Aby doszło do urzeczywistnienia tego kontrowersyjnego postanowienia, zmianie musi ulec ustawa aborcyjna. Natomiast wejście w życie nowych, surowych przepisów w sprawie aborcji nastąpi dopiero w momencie opublikowania tekstu znowelizowanej ustawy w Dzienniku Ustaw.

- Więc do tego czasu teoretycznie można wykonywać aborcję z powodu wad płodu. Ale może się zdarzyć, że lekarz odmówi wykonania zabiegu ze względu na treść wyroku, który zapadł – przyznała Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Świetne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaŚwietne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaCzytaj dalej

Aborcja niemal tylko za granicą. Nowe destynacje Polek

Wyrok TK nie powstrzyma Polek przed przerywaniem ciąży, ponieważ pomoc w zakresie aborcji już teraz oferują kliniki zagraniczne. Po opublikowaniu treści orzeczenia kliniki z Holandii i Wielkiej Brytanii zadeklarowały, że przyjmą kobiety, które będą chciały dokonać aborcji z powodu genetycznych wad płodu. Portal money.pl podaje, że koszt takiego przedsięwzięcia wynosi ok. 3 tys. euro (wraz z dojazdem i zakwaterowaniem na miejscu).

Aborcji do 12 tygodnia ciąży, a później za okazaniem dokumentów, można dokonać również w Tunezji. Zabiegi wykonywane są zarówno w szpitalach, klinikach, jak i w centrach planowania rodziny. Z danych Krajowego Biura ds. Rodziny i Ludności wynika, że liczba wykonywanych tam aborcji wynosi ok. 17 tys. w skali roku. Ile kosztuje taki zabieg? Aborcja w Tunezji to wydatek rzędu 1-6 tys. dinarów tunezyjskich, czyli między 1400-8400 zł. Ostateczny koszt jest bowiem uzależniony od miejsca wykonania, zaawansowania ciąży i stanu zdrowotnego kobiety.

Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiPieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Ze statystyk tunezyjskich wynika, że na aborcję w ich kraju to właśnie Polki decydują się najczęściej. - Przyjeżdżają ich setki, może nawet tysiące. Nikt nie prowadzi dokładnych statystyk. Jesteśmy dyskretni, nie podajemy takich informacji. Mimo że Tunezja to afrykański kraj, medycynę mamy na najwyższym poziomie. Nasi lekarze kształcą się m.in. we Francji i Niemczech – wyznała położna Yasminne.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Aborcja wśród Polek. Podziemie aborcyjne rośnie w siłę

Według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia w 2019 r. przeprowadzono 1110 aborcji, spośród których zdecydowaną większość stanowiły zabiegi przerywania ciąży z powodu upośledzenia płodu (wykonano ich 1074). Tymczasem zgodnie z danymi prezentowanymi przez organizacje feministyczne Polki dokonują rocznie między 80 tys. a 120 tys. aborcji rocznie. Te wyliczenia powstały w oparciu o statystyki Hiszpanii. Struktura społeczeństwa i liczba kobiet w wieku rozrodczym w tym państwie jest bowiem zbliżona do danych z Polski.

Skąd te dysproporcje? To pokłosie surowego prawa aborcyjnego, które wymusiło powstanie tzw. podziemia aborcyjnego. Prawniczki i działaczki społeczne nie mają wątpliwości, że wpisanie czwartkowego wyroku TK do ustawy aborcyjnej wpłynie na zwiększenie się liczby aborcji wykonywanych nielegalnie.

Kolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroKolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroCzytaj dalej

- Ten wyrok doprowadzi do jeszcze większych nierówności w społeczeństwie oraz ograniczenia dostępności badań prenatalnych. Kobiety będą wyjeżdżać na zabiegi za granicę, a te, których nie będzie na to stać, będą zmuszone urodzić niepełnosprawne dzieci i patrzeć, jak te umierają na ich oczach – przyznała Ferenc.

- Zmuszanie kobiet do rodzenia płodu, który wkrótce po porodzie umiera matce na rękach, to zwykła tortura. Nie pozwolimy na to. Już mamy z kilku szpitali w Europie zapewnienie, że przyjmą takie osoby na zabieg u siebie – oznajmiła Justyna Wydrzyńska z inicjatywy „Aborcja bez granic”.

Nowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieNowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Nowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieNowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News